Budou všichni prodávat všechno?

21.01.2014 01:21

Ač se blesku i Blesku vyhýbám (jednomu uctivě, druhému s odporem), přišla mi nabídka od společnosti Ringier Axel Springer na BLESKplyn. Kombinace plynu s bleskem nemusí dopadnout dobře, ale s Bleskem asi tvoří skvělý podnikatelský záměr. Ostatně už existuje i BLESKmobil. Říká se tomu diverzifikace. Já bych to nazval nenažraností.

V první republice Baťa znamenal boty. Když manželka oznámila, že jde nakupovat k Baťovi, měl manžel jistotu, že kromě útraty za několik párů lodiček nehrozí jiné výdaje. V blízké budoucnosti si tam klidně koupí třeba i lodičky, čili pramičky nebo jachtičky. Už dávno neplatí, že jít do Tchiba, znamená jít pro kafe. U Lídla se celá rodina oblékne a vybaví si dílnu.

Mám rád pekařství Kollinger v Újezdě nad Lesy. Pečou a prodávají výborný chléb a další pečivo. Nic jiného. To co dělají, dělají už roky skvěle. Jejich bochník se dá jíst i po týdnu, zatímco různé pekařské výrobky megařetězců, propagované jako "z vlastní pekárny", jsou už druhý den zralé na vyhození. Ovšem v hypermarketech si můžete spolu se značkovým chlebem koupit třeba trolejbus a u pokladny na nákup dostanete výhodný úvěr. Neznamená ta diverzifikace taky to, že se zákonitě drobí soustředění na kvalitu, rozmělňují se aktivity? Když všichni dělají všechno, kdo je v něčem dobrý? Ekonom by namítl, že jde přece o kapitálové propojování specializovaných firem, posilování stability a pozic na trhu, o budování značky. Ale jaké značky? Globální? Budou časem třeba celé rodiny globálními příznivci jediné značky?

Oblečeni do BLESKoutfitů se blýsknou ve společnosti. Cestou domů si přečtou BLESKmagazín, protože kdo ho nečte, ví kulový. Poučeni dorazí domů, blesknou zapalovačem a BLESKplyn začne ohřívat vodu na kávu. Bleskově vyřídí mejly a esemesky na BLESKmobilu. Pustí BLESKtíví s mezinárodním pořadem FLASHshow. BLESKrail je doveze do Brna a Ostravy nejrychleji, protože nikde nestaví. Cestou pohodlně stihnou sníst BLESKfood. Je rychlejší než fastfood, protože nestaví.

Zpět