Citrónový koláč

25.05.2013 12:00

Pokud se do tohoto receptu rozhodnete pustit, počítejte s tím, že to není žádná rychlovka. Příprava se nedá uspěchat, ale jsou v ní různě dlouhé prostoje, které lze zaplnit činností duchovně na vyšší úrovni, třeba popíjením šumivého Chardonnay brut, které s chystanou sladkostí docela ladí.

citónový koláčFáze 1 – těsto: 200 gramů polohrubé mouky smíchám s 100 gramy nastrouhaných lískových oříšků, které jsem předtím na sucho opražil. Přidám dvě lžíce hnědého třtinového cukru, špetku soli.  Promíchám a přidávám postupně 150 gramů másla z lednice. Vzniká něco jako žmolenka. Pak tam vrazím jedno celé,  malé vejce a trošku studené vody. Hnětu. Výsledek zabalím do fólie a dám a hodinu do lednice.

Fáze 2 - krém: Tady je potřeba mít dva bio citróny, protože bez jejich kůry by to nemělo správnou vůni. Smíchám tedy tu nastrouhanou kůru se šťávou, 80 gramy moučkového cukru, čtyřmi žloutky a jedním celým vejcem. Ve vodní lázni zahřívám za stálého míchání. Postupně přidávám kousky másla, celkem tak 80 gramů, až krém zhoustne. A pak putuje do lednice za těstem.

Fáze 3 – aretace těsta:  Do vymazané a moukou vysypané dortové formy rozprostřu těsto na relativně tenkou vrstvu. Nezapomeňte počítat s tím, že se musí vytvořit i okraj, neboli rantl. Dám zase chvíli chladit, než se předehřeje trouba na 170 stupňů.

Fáze 4 – pečení korpusu: Zde není moc co psát, prostě to dám do trouby na cca 30 minut a pak zase nechám chladnout.

Fáze 5 – finalizace: Troubu, která předtím sotva vyhladla, rozpálím teď na 200 stupňů a grilování svrchu. Z bílků ušlehám tuhý sníh, do něhož postupně přidávám 100 gramů moučkového cukru. Tato fáze, ač se to nezdá, je nejrizikovější a může zhatit celé předchozí snažení. Smyslem je, vytvořit na povrchu sněhové pusinky, jak tomu cukráři říkají. A zároveň zabránit tomu, aby se máslovo-citrónový krém nerozpustil. Takže do trouby jen na pár minut, péci zprudka a shora a hlídat. Zkoušel jsem nějaké efektní tvarování sněhu, ale nějak to nešlo. Až citrónový koláč budu dělat podruhé a povede-li se dizajnově lépe, vyměním fotku. Pokud jde o chuť, nemá kombinace citrónu, másla, oříšků a sněhu chybu.

Zpět