Debatní žumpa

07.04.2014 20:14

Samozřejmě, že znám první zásadu konzumenta internetového zpravodajství: Nikdy nečíst diskuze pod článkem. A samozřejmě ji občas poruším. A pochopitelně pak zhnusen prchám z toho větvícího se stromu sprostoty, primitivismu a závisti, z toho slepence rádoby neotřelých názorů a jednoznačných soudů a hrubostí skrytých za málokdy vtipné niky. Kdo se to tam vyjadřuje a seberealizuje? "Čo zme to za ludia?", ptám se Richardem Müllerem. Je mi líto těch několika slušných čtenářů, kteří tam napíší nějakou i kritickou, ale rozumnou poznámku, nebo třeba pochvalu či poděkování. Už dávno pomíjím fakt, že většina z těch rozhorlených občanů neumí česky a gramatika jim také nic neříká. Ne že by občas nebylo na místě použít nějaké hrubší slovo. Musím to udělat hned teď, protože jinak by to nevyznělo. Ale nač se omlouvat, já jen cituji lidové moudro: Když do sudu sraček nalijete litr vína, máte pořád sud sraček. Když do sudu vína nelijete litr sraček, máte taky sud sraček. Konec citátu.

Ludvík Vaculík internet nepoužívá, počítač nemá, jeho duše je ICT prosta. Další citát, tentokrát z Vaculíka: "Vytiskl mi také část diskuse o té věci na internetu a já jsem žasl: jací pitomci i sprosťáci se tam projevují. Potvrzuji si, že čím je něco obecně přístupnější, tím horší to má úroveň. Kulturně se vyslovit je těžší. Já bych to zrušil." Zrušit debatní fóra nelze, máme demokracii. Ale už i provozovatelé zpravodajských serverů pochopili, že tam pod redakčními či agenturními články nekontrolovaně bují něco páchnoucího. Nejde jen o sprostoty, ale i o obsah diskuzí, které se nezřídka zvrhnou v něco úplně jiného. Některé diskuse už nebude povoleno vést anonymně, budou určeny jen pro registrované čtenáře, bude omezen i počet příspěvků vkládaných do názorového fóra.

Není tato debatní žumpa vlastně jen věrným obrazem diskusí našich vyvolených zástupců v parlamentu? Osočování, urážky, odbíhání od tématu, samolibé a nikam nevedoucí žvanění? Ostatně i zde byly (zatím marné) snahy omezit bezbřehost parlamentního plkání. Když se naplní žumpa u baráku, přijde na pozvání majitele vůz s krásným českým názvem "hovnocuc" a zjedná pořádek. Kdo a na čí objednávku vyčistí žumpy debatní?

Zpět