Deset důvodů, proč chodit do práce brzy

25.08.2014 08:25

Nejprve nutno upřesnit, že se tato argumentace týká jen pracovišť s klouzavou neboli pružnou pracovní dobou, čili převážně zaměstnanců, kteří sedí v ofisu. Je sice pravda, že můžete přijít o pár hodin dřív i k tavicí peci, ale to by vás chlapi z předchozí směny měli za magora a přestali by s vámi chodit na pivo. Každého patrně jako první napadne argument, že díky včasnému příchodu může jít o to dřív domů. Omyl. To je zrovna jediná věc, kvůli níž se ranní vstávání a brzké zasednutí ke strojům nevyplatí. Když totiž všem ostatním, kteří dorazili do ofisu až kolem desáté, slehne oběd a začnou zase fungovat mozkové závity, nahrnou na vás spoustu neodkladných věcí a nikoho nezajímá, že tady strašíte už od půl sedmé ráno a že jste si plánovali vypadnout ve tři. Takže tento náhled nepočítám. Zde uvádím jen argumenty nesporné:

1) Kolem desáté dopoledne už v kuchyňce nenajdete jedinou kávovou lžičku. Onehdy v dóze s cukrem vězela vidlička. Patrně dílo vtipálka nebo zoufalce, jenž by bez oslazené kávy nepřežil do oběda. S hrnky to je némlich stejné jako se lžičkami. Lhostejno, zda ofismanažerka nechá nakoupit další kávové náčiní. Stačí pár dní a někde zmizí (ty lžičky a hrnky).

2) Když procházíte recepcí a hlavně kolem šéfovy kukaně cca v jedenáct "ej-em", sotva můžete za půl hodiny vyrazit na oběd. Nehledě na to, že by vám stejně nechutnal, vždyť jste sotva dojedli snídani. Ale po čtyřech a více odpracovaných hodinách máte morální právo se dlouze posilnit někde mimo.

3) Jste-li případ oupnspejsový a přihasíte-li si to ráno opravdu brzy, může se vám podařit skutečně něco udělat v klidu a tichu.

4) Na tomtéž rozlehlém pracovišti aspoň na krátký okamžik můžete mít nastavené větrání, svícení či stínění přesně tak, jak vám vyhovuje.

5) Sedíte-li za strojem jako první, všichni ostatní příchozí, sotva vás spatří, mají depku z toho, že vy už máte kus odkrouceno. Navodit někomu lehkou depresi je přece fajn, ne?

6) Přijdete-li opravdu první, máte příležitost svůj stůl dokonale naaranžovat tak, aby působil dojmem, že jste před minutou odběhli. Pak se můžete vypařit za soukromými záležitostmi. Dlouho bude totiž fungovat efekt "asi tu je, má tu věci". Kdokoli se po vás bude shánět, dozví se od okolosedících, že sice neví, kde se momentálně vyskytujete, ale že tu jste, protože tu máte věci. Pootevřený noutbuk, pohozený svetr, sako, rozhrabaná kabelka, nebo třeba mobil. Necháte-li na stole ten služební, máte zároveň jistotu, že vás na nákupech či v autoservisu nikdo nedožene. Doporučuje se vypnout zvonění, vibrace je naopak žádoucí, udržuje kolegy v přesvědčení, že bez mobilu byste přece nikam daleko neodešli.

7) Neplánujete-li únik dle bodu 6, ani práci dle bodu 3, může být raný příchod užitečný i tím, že si chvilku placeně schrupnete. Někteří odvážlivci to dokáží i za plného provozu, ale ne každý je takový machr. Pokud náhodou včas nezachytíte prvního příchozího, vymluvíte se z mátožného stavu snadno sdělením, že tady tvrdnete nad proudžektem už od včerejška, protože dneska je dedlajna.

8) Jestliže vám opravdu visí nad hlavou Damoklův meč nějakého projektu a nemůžete kvůli tomu spát, musíte se ještě hodně učit. Nicméně brzký přesun do ofisu vám poskytne uklidňující vědomí, že jste pro splnění úkolu udělali maximum. Nic zásadního vás sice stejně nenapadne, ale aspoň můžete z okna koukat na popeláře a poznat skutečnou práci za ranního kuropění.

9) Nemůžete-li spát proto, že jaksi nebylo kdy, jděte do práce rovnou. Nejenže nemusíte doma nic vysvětlovat, ale ve ztichlé kanceláři získáte dost prostoru k vystřízlivění a přípravě výmluvy. Spojení s bodem 7 je nabíledni.

10) Některé geniální myšlenky vznikají pouze v tichu a plném soustředění. Obojí se v přelidněném světě těžko hledá. Prázdný kancl, pečlivě vybraný hrnek plný kávy zamíchané skutečnou lžičkou, přítmí a relaxační hudba z jútjúbu, nohy na stole - toť živná půda einsteinovských nápadů. Pochopitelně jen těch, jež ani vzdáleně nesouvisí s vaším rozdělaným proudžektem (viz bod 8).

Příště: Deset důvodů, proč chodit do práce pozdě a následně Deset důvodů, proč nechodit do práce vůbec.

Zpět