Digitální kapesné

01.04.2004 12:00

Za chvíli bude mít bankovní kartu už i nemluvně. Dětský bankovní účet s kartou může dnes vlastnit mládež od dvanácti let a bezhotovostní platební styk se stal každodenní všedností. Docela rychlý pokrok, uvážíme-li, že v roce 1989 existoval jediný bankomat na pražském Václavském náměstí a dovolil několika vyvoleným vybrat maximálně tisíc korun denně.

Dětská konta místo prasátek a peněženek mají nesporně své velké bezpečnostní i časové výhody. Převod peněz na účty potomků lze provádět nejen bezhotovostně, ale i neosobně. Synek či dcerka nemusí prosebně hledět rodičům do očí žádaje o příspěvek na své radovánky, rodič zase potupně hledat drobné či zvažovat, jak rozdělit velkou bankovku, když zásluhy za dvoje vynesení odpadků a jedno vyčistění bot neodpovídají její nominální hodnotě. Oč snazší je poslat rodičům krátkou esemesku „došly, pošli“ (vlastně „dosly, posli“), na což tatík či matička zareagují a ze svého bankovního účtu převedou internetovým platebním příkazem přesně odměřenou sumu na pubescentní konto.

Pro méně pokrokové a pokročilé dědečky a babičky ovšem taková transakce může znamenat trochu problém. Existují již sice bankomaty, které umějí peníze nejen vydat, ale i „vcucnout“ a na příslušný „oučet“ vnoučete je dematerializovaně uložit, ale i podobný styk s peněžním strojem bývá pro seniory traumatizující. Tak či tak technický pokrok nezastavíme. Ale zastavit se u prarodičů, chvíli s nimi pobýt (byť s vidinou malého kapesného), se dá i ve věku elektronických peněz. Jen to staré pojmenování „kapesné“ by se vzhledem k odlišnému způsobu manipulace s penězi mělo inovovat. Výraz „karetné“ by ovšem příliš připomínal příspěvek na hazardní hry, „bankovné“ také nezní zrovna jasně, „všimné“ má (a u nás ještě asi dlouho bude mít) svůj pevně ustálený význam. Tak co třeba „mládežné“? Neboť dokud mládežné dostáváme, jsme mladí, jakmile je začneme dávat, stanou se z nás zodpovědní rodičové. A až budou mít svá konta mimina, budeme jim tam poukazovat „nemluvné“.

Zpět