Digitální starožitnosti

03.03.2004 12:00

Informace v elektronickém balení jsou ochuzeny o důstojné stárnutí. V dnešní době překotného pokroku, který už vůbec nepostupuje krok po kroku, stárnou rychle i informace v klasickém, papírovém balení. Těm ale není upřena jistá noblesa odchodu z tohoto světa. Jednou jsem dostal na veletrhu známý firemní katalog s prošlou záruční lhůtou. Neprodal se, tak ať ještě poslouží jako reklamní předmět. Byl dvoudílný, krásně vázaný a pečlivě zabalený do šikovné krabice. Zatímco pro krabici jsem hned našel nejméně dvě uplatnění, s katalogem si nevím rady. Dost možná  by se v něm našly zajímavé kontakty na firmy, ale platily by ještě, když je víc jak rok starý? A tak zabírá místo v malém bytě, nehodí se ani dětem na kreslení, protože je pečlivě potištěný ze všech stran. Nicméně se mi nedostává sil ho vyhodit. Zhmotňuje přece tolik práce a peněz. A v tom asi tkví právě onen moment, který mu zajišťuje poctivý důchod za dobře vykonanou práci (abych použil oblíbený volební slogan). Jinak řečeno, je k ničemu, ale zachoval si glanc. Elektronické informace samozřejmě nevznikají bez práce, ale jaksi v nich chybí ta hmatatelnost.

Některé staré předměty dokonce čím více ztrácejí svou funkci, tím více stoupají v ceně. Pochybuji, že bohatý turista si kupuje mosaznou žehličku (za několikanásobnou cenu její moderní verze) proto, aby s ní opravdu žehlil. Staré elektronické informace jsou o perspektivu důstojného stárnutí ve starožitnostech ochuzeny. Ztratí-li obsah (užitnou hodnotu), může být zajímavá jen forma. Tištěný katalog firem starý rok nebo dva neprodáte. Tentýž katalog ale možná prodáte za padesát, za sto let, až se stane kuriózním svou vazbou, archaickou češtinou a primitivní informační náplní. Kdo si ale koupí staré bity a bajty? Těch jsme se už přece tak dávno a snadno zbavili klávesou Delete a ani nás při tom srdce nebolelo. A i kdybychom si je z jakýchkoliv důvodů schovali, kdo nám uvěří jejich stáří? Vždyť není nic jednoduššího, než změnit systémové datum v počítači a soubory dat udělat staršími než ve skutečnosti jsou.

Archeologové a starožitníci dokáží podle různých indicií rozpoznat stáří předmětu. Elektronická data se mohou tvářit jako včerejší a pamatovat přitom archaické počítače X-téčka a naopak. Manipulace s datem dat je snadná jak směrem vpřed, tak směrem vzad. Možná jen takzvaně nepřepsatelná média (např. CD-ROM a DVD disky) by mohla usilovat o místo na regálech budoucích starožitníků, pokud bude jejich stáří prokazatelné jiným způsobem, než letopočtem souborů na nich zapsaných či vytištěných na svrchní straně. Takže uživatelé současných CD-disků, pokud vám to producenti dovolí, schovávejte staré kusy. Generace vašich potomků na nich možná zbohatne!

Zpět