Dokonalá tojtojka

09.05.2013 12:00

Nedávno nám v kanceláři, pardon - v ofisu, a širokém okolí netekla voda. Správce budovy to oznámil jako mimořádnou havárii (může být havárie jiná než mimořádná?) a sdělil nám, že před budovu bude přistavena TOI-TOI. Vlivem monopolu jisté zahraniční společnosti výraz "toi-toi" postupně vytlačuje krásné české slovo kadibudka. Jsa zhýčkán komfortem moderních sociálních zařízení, příčila se mi představa, že dříve nebo později budu muset, za dohledu čumilů za okny pětipatrového byznyscentra, vyjít ven a postát zde ve frontě, jejíž jediný účel nelze ničím zamaskovat. I utekl jsem raději v představách (v rámci pracovní přestávky) do let dávno minulých.

Rané dětství v mých paměťových obvodech reprezentují jak různé Monetovsky mlhavé obrazy, tak dojmy pevnější než Rodinovy sochy. Do kategorie těch druhých patří letní zážitky ze srubu na Lužnici, kde jsem trávíval často celé prázdniny. Chata to byla vskutku zálesácká, bez veškerých inženýrských a jiných sítí a civilizačních vymožeností. Pro vodu se chodilo do studánky za chatou, pro pitnou téměř kilometr lesem k jiné, chutnější studánce. Svítilo se svíčkami a petrolejkou, v kamnech se topilo dřevem, kterého bylo všude okolo nepřeberně. Pro nákup se putovalo pěšmo s kárkou asi čtyři kilometry do vsi přes tankodrom, kvůli němuž široké okolí spadalo do chatařůprostého vojenského újezdu. Ve stráni za srubem mezi vysokými smrky stála ona nezbytná kadibudka. Neměla dveře, jen stříšku na ochranu před deštěm, jinak se zcela a bez studu otevírala lesu, neboť soukromí zajišťovala již zmíněná liduprázdnost okolí. Kdo může říct, že při oné přirozené leč poměrně nudné činnosti mohl kdy nerušeně hledět do kraje, poslouchat zpěv ptáků a zvuky lesa, nebo dokonce sbírat houby? Několikrát se mi totiž stalo, že při soustředěném pozorování jehličím pokrytého svahu jsem zahlédl charakteristický a nezaměnitelný tvar hřibu smrkového. Pak stačilo vstát a cestou zpátky posbírat houby.

Když tak ve frontě na tojtojku nostalgicky přemýšlím o lesní kadibudce z šedesátých let minulého století, zdá se mi najednou, že novodobé pojmenování vůbec nesouvisí s jakoukoliv zahraniční firmou. Vždyť "toi - toi" je hlas ptáka, kterého jsem slýchával mezi smrky! Už tehdy chytrý opeřenec vymyslel označení pro tento nezvyklý objekt a varovným křikem "toi - toi" dával na vědomí ostatní lesní zvěři, že se zde usadil potenciální pr(e)dátor.

Zpět