…dot…dot…dot

31.08.2012 22:22

V textech se nám rozmnožily tři tečky. Typograficky představují trojjedinost jako Bůh, neb tyto tak zvané výpustky či trojtečky jsou vlastně znakem jediným. A stejně jako Bůh víc skrývají než odhalují. Ale možná jen maskují naší neschopnost či neochotu něco vyjádřit přesně. Nejčastěji se trojtečky vyskytují v elektronické komunikaci. Musím zde ocitovat svou spolužačku, dnes profesorku na gymnáziu, jíž zaručeně nechybí vyjadřovací schopnosti. Ale snad právě proto si uvědomuje "inflaci tří teček v mejlové korespondenci. Iluzí nedořečenosti a tajemna nahrazuji formulační kolaps".

Trojtečky samozřejmě používají spisovatelé již dávno, například v přímé řeči pro vyjádření pomlky, přerývané řeči. Někdy se vytečkuje přisprostlé slovo. Větu "správce si vyhrazuje právo smazat příspěvky, které budou v rozporu se zákony ČR, nebo vytečkovat vulgární výrazy", můžeme najít v patičkách některých portálů s diskuzemi, chaty a podobnými prostory pro prezentaci názorů. Louis Ferdinand Céline má své texty potečkované enormně. Překladatelka Anna Kareninová si s tím lámala hlavu, až ho jednou slyšela mluvit ze záznamu a zjistila, že Céline v řeči zadrhával – psal, jak mluvil. Kromě toho nehovořil zrovna jako Oldřich Nový nebo Marek Eben, pro nějakou sprosťárnu daleko nešel. Pokud by se vytečkovaly i ty, byl by text už nečitelný.

Doufejme, že používání teček v textu je důsledkem pouze časové a formulační krize. "Jak zaměnit prázdnotu za lehkost?" ptá se Zdeněk Vašíček, alias Slavoj Český. Třeba nedokončením věty a doplněním tří teček. Můžeme si pak při čtení odpočinout. A co všechno si v té vytečkované pauze lze představit a domýšlet!

Navrhuji povinně zavést i do soudních spisů, znění zákonů a úředních spisů vůbec.

Zpět