DPH a DDoS

27.05.2013 01:05

Pokud vám jedna ze zkratek nic neříká, netřeba se trápit. Kdo se denně stýká s jednou, nepotřebuje znát smysl druhé. Šťastný ten, kdo se nemusí zabývat žádnou z nich. I když neexistuje bezprostřední vztah DPH a DDoS, mají přece jen něco společného. Jde totiž v obou případech o jistou formu násilí.

Daň z přidané hodnoty, jako i jiné daně, patří státu. Většina z nás je platí sice neochotně, ale spolehlivě. Ne všichni se však s tím smířili. Pokud jde o DPH, nemá občan moc na vybranou, DPH je přilepené ke každému rohlíku pevněji, než sůl, ať už mořská, nebo posypová. Ne tak u firem, takže některé platí velmi zpožděně, řekněme nespolehlivě. Zpožděné daně stát vymáhá. Moc mu to nejde, často náklady, které na to vynaloží, přesáhnou vymoženou sumu. I vymyslel, že problém přesune na ty firmy, jež DPH platí poctivě, řekněme normálně. Stručně řečeno, než někomu proplatíš fakturu za dodané zboží, zjisti si, jestli náhodou nechceš zaplatit nespolehlivému. Protože kdyby ano, tak já stát chci, abys DPH poslal přímo mě. Kdo ví, kdy bych jinak já stát svoje peníze od tamtoho dostal.

A teď ta druhá zkratka. DDoS (Distributed Denial of Service) bývá spojováno se slovem útok a znamená, že několik, někdy hodně, počítačů roztroušených různě po světě se dohodnou, že zahltí dotazy nějakou službu, obvykle webové stránky. Ony počítače se samozřejmě samy nedohodnou (zatím), musí je k tomu někdo nasměrovat. Účelem je daný cíl tak zaměstnat, až se z toho zhroutí. Že si tak připadáte v práci taky? Ale to je podobnost čistě náhodná. Nedávno neznámý útočník během několik minut paralyzoval provoz většiny českých zpravodajských serverů. Nechme stranou otázku, komu to může působit radost. Stačí si představit nějaký zhroucený e-shop a zákazníky, kteří se pak přesunou k jinému. Za nedigitální DDoS můžeme třeba označit případ, když občané protestují proti nadměrnému silničnímu provozu tím, že nepřetržitě přechází přes přechod sem a tam. V principu se neděje nic nelegálního, ale jakmile je na jedné straně něčeho extrémně moc, přestává fungovat ta druhá.

DPH a DDoS by spolu nesouvisely, kdyby si stát sám nenaběhl. Ona totiž u nás legislativa podvodníky a nepoctivce chrání, aby chudáci náhodou neměli pocit, že visí někde na černé listině. Generální finanční ředitelství to tedy vymyslelo po vzoru chytré horákyně tak, že nespolehlivého plátce DPH v registru zveřejnili i nezveřejnili. Abyste zjistili, kdo to je, musíte se zeptat na všech 450.000 plátců DPH. Udělat to pochopitelně jde, samo GFŘ k tomu zprovoznilo veřejnou webovou službu. Jenže si zadělali na DDoS problém, nebo něco hodně podobného. V době předpočítačové by to vypadalo asi tak, že byste se šli na finanční úřad zeptat, kdo je ten nespolehlivý plátce, abyste se podle toho ve svém podnikání mohli zařídit. Úředník by vám sdělil, že vám to sdělit nemůže. Museli byste si přinést seznam všech svých dodavatelů a ptát se postupně. "Je to prosím firma Horáček a syn, co mi dodávají mouku?". "Ne", řekl by úřad. "Je to prosím Jarda Kropáček, co rozváží naše pečivo?" "Ne", řekl by úřad. A tak by to šlo dál až do konce seznamu. A druhý den znovu. Počítače to sice udělají za vás, ale jaksi se vůči serveru Generálního finančního ředitelství budou chovat trochu jako DDoSoví útočníci.

Možná jsem se s tou chytrou horákyní spletl. Způsob zveřejnění nespolehlivých plátců DPH se nejspíš vylíhl v shadočí hlavičce. Les Shadoks jsou bytosti z francouzského seriálu, podobné ptákům s velkým zobákem, dlouhýma nohama a krátkými křidélky. Jejich paměť je schopna podržet jen čtyři věci, takže když se naučí nějakou další, jednu z těch předchozích zapomenou. Z jejich vyšinuté logiky pochází mimo jiné památný bonmot: Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Zpět