Dron ve službách reklamy

18.09.2013 08:09

Radnice městečka Deer Trail v Coloradu se pustila do boje proti obloze plné bezpilotních letadel. Jeden z místních obyvatel navrhl uspořádat veřejné hlasování o vydávání loveckých lístků na drony. Zde jde patrně o snahu mediálně proslavit nějaký zapadákov. Mě v té souvislosti napadlo, že je s podivem, proč bezpilotní letadla - drony - ještě nevyužila reklama. Ta pochopitelně bude potřebovat drony větší než byl ten, co onehdy šmíroval kancléřku Merkelovou a pak jí spadl před nos.

On je vzdušný prostor vůbec ještě reklamně málo využívaný, viz např. zde. Třeba by létající stroj mohl zkoumat, co právě děláme (asi zatím jenom venku na zahradě) a podle toho by nám mohl shazovat reklamní letáčky. Však proto se jim říká letáky, že mají létat. Kamera identifikuje grilovací aktivitu. Letadlo zakrouží nad váš dům, stroj automaticky vybere ze zásobníku letáky místního supermarketu nabízejícího zlevněné bárbekjú omáčky a pár vám jich vysype přímo na stůl, do záhonku nebo do grilu, tedy těch letáků. Nebo proč ne rovnou pár lahviček zdarma na ochutnání? No není to skvělé, když to přežijete?

Domýšlejme ale důsledky. Občan nakrknutý tím, že má zničenou krkovičku, popadne brokovnici nebo kulovnici a sestřelí drona. Ten spadne do jiné zahrady, kde kromě hamburgerů poboří půlku zahrady. Dá se ale bezpilotní letadlo sestřelit takovou zbraní? Ne-li, určitě se na americkém trhu záhy objeví něco na eliminaci dronů. Dronobijka. Domýšlejme ale dál. Občan se zničenou zahradou vezme pušku a jde hledat střelce, zatímco sousedi se sbíhají, aby si rozebrali součástky stroje. No, asi má idea reklamních dronů ještě mouchy.

A nad zástupem pozůstalých kráčejících na hřbitov tiše krouží černý dron propagující pohřební ústav a dolů tiše droní slzy.

Zpět