E-rotizace klasiků

12.12.2012 20:12

Člověk by si myslel, že literárním klasikem sepsaný příběh je jednou provždy daný a neměnný. Žijící spisovatel může své dílo ještě revidovat a předělat, spisovatel mrtvý tuto možnost již nemá. Ale chyba lávky. Díky nakladatelství Total E-Bound se může stát, že si koupíte slavný, čítankový román a budete se hodně divit, proč jste to vlastně v pubertě nechtěli číst. Total E-Bound totiž dopisuje do starých knih nové pasáže. Jaké pasáže to jsou, lze snadno domyslet a pubertální čtenáři by je hltali s rozšířenými zorničkami, mám-li zůstat jen u jedné tělesné změny způsobené touto četbou. Claire Siemaszkiewiczová, zakladatelka nakladatelství, svůj zásah do toho, co autorům zbyde po vypršení autorských práv, vysvětluje: „Nepřepisujeme klasiky. Zachováváme původní text i autorský hlas. Knihy vylepšujeme přidáním scén, které některým čtenářům mohou scházet.“

Svéráznou inovací neprochází jen romantické romány Emily Brontëové a dalších, v nichž původně taktně vynechané, ale předpokládatelné pasáže jsou nyní dopodrobna dopsány. Erotických vsuvek se dočkala i díla, u nichž by to nikdo soudný nečekal, jako třeba Verneových Dvacet tisíc mil pod mořem nebo Doyleův Sherlock Holmes. V případě slavného detektiva se dozvíme, že jeho náklonost k Watsonovi nebyla jen intelektuální. Co vyvolala ponorková nemoc na Nautilu, se raději ani nedomýšlím. Je asi jen otázkou času, kdy tento nový marketingový koncept uchopí nějaký podnikavý literát nebo literární podnikatel v Česku. Dočkáme se pak barvitého líčení Viktorčina znásilnění, možná i Barunčina prvního sexu, o orgiích paní kněžny na zámku ani nemluvě. Upgradovaný Jirásek se dostane opět na výsluní knihkupeckých žebříčků a dozvíme se konečně, co užívala Čapkova Makropulos, že byla pořád tak při chuti. Pro rodiče to přinese další kontrolní agendu: Budou muset hlídat i to, co děti čtou v domnění, že jde o povinnou a nevinnou klasiku.

Nedávno jsem v knihkupectví narazil na pyramidu vytvořenou z více než padesáti stejných knih Padesát odstínů šedi. Na vrcholu se skvěl poutač pravící, že jde o nejprodávanější knihu na světě. Tak vida, E. L. Jamesová už dohonila a předehnala Bibli. A to se jedná teprve o první díl její erotické trilogie, zatímco Bible už všechny své díly vyčerpala. V zájmu rovnováhy světa by bylo záhodno, aby nějaké nové nakladatelství, takové obrácené Total E-Bound, začalo dopisovat do erotických románů nějaký smysluplný obsah zabývající se jinými, byť asi podružnými, otázkami lidského života. Problém ovšem bude s autorskými právy, která zatím, bohužel, u většiny lechtivých románků ještě nevypršela.

P.S:
Vygúglete si podobizny obou dam (E. L. James a Claire Siemaszkiewicz), jsou si možná podobné víc než jen v oblasti literárních aktivit.

Zpět