-erie

01.04.2013 19:29

-erie kdesi v Provence

Boulangerie, patisserie, papeterie, boucherie, fromagerie, crémerie, ale také třeba herboristerie, quincaillerie, viennoiserie a další a další -erie. Miluji všechny francouzské "-erie" nejen proto, že tak krásně zní. Hlavně totiž uchovávají ten pradávný princip, půvab a smysl obchodů. Vývěsní štít říká, čemu se tam, většinou s láskou, věnují, čemu rozumí, v čem vám poradí. Ve slově boucherie navíc ještě slyším "šerí" čili chéri, miláček. Francouzi milují jídlo obecně, a pokud jde o maso, jsou schopni připravit neuvěřitelné pochutiny i z toho, co by jinde v Evropě každý řezník zahodil. A tak si buďte jisti, že vkročíte-li do boucherie, mnoho z toho, co zde nabízí, jste v našem řeznictví nikdy neviděli.

Boulangerie

No a co teprve boulangerie a patisserie! Ty vůně! Co na tom, že bílé pečivo, navíc ještě teplé, je podle dietologů smrtelně nebezpečné. I kdybych věděl, že každá křupavá bageta, spořádáná už cestou z boulangerie, mi ukrátí život o celý den, stejně bych neodolal. 

rodinná -erie

V hyper- či super- marketech jsem sice nucen nakupovat, ale vadí mi ty spousty regálů se vším možným. Hned vedle rohlíků jsou regály s ponožkami a za nimi tašky a kufry. A když dostatečně dlouho chodíte, najdete tu třeba i zlatnické zboží. Nedivil bych se, kdyby člověk narazil na oddělení kotlů a lokomotiv. Kdo si proboha vezme nákupní vozík a k pytlíku brambor, svazku pórku a několika krabicím mléka přihodí taky zlatý řetízek a jeden bojler? Velká nákupní centra sice pronikla i do Francie, ale zde se je daří držet na uzdě, z níž se u nás už dávno vytrhla a za hlasitého řehtání dupou všemi českými i moravskými městy. V Paříži i jiných francouzských městech jsou odstrčena na perif-erie, aby malé -erie mohly žít.

potraviny v Provence

Zpět