Euročeština

01.04.2005 12:00

Nevím, zda jsme pro život v Evropě připraveni (mimo jiné) i jazykově. Nenarážím tím na některé naše politiky, jejichž znalosti světových jazyků by s bídou obstály v základní škole. Nechci porovnávat, kolik procent obyvatel by se domluvilo na úřadech v Bruselu (ostatně s úředníkem se někdy těžko domluvíte, i když oba hovoříte stejným jazykem). Nemám vlastně vůbec na mysli cizí jazyky, ale ten náš, český. Jak si poradí s novou skutečností, že jsme členy velké evropské demokracie západního typu? Obohatí evropskou společnost a její jazyky o nějaké nové pojmy?

„Euro“ se dobře přilepuje k libovolným českým výrazům, a tak jako houby po dešti nám v tisku rostou euronadšenci i europochybovači, svorně usilující o to stát se europoslancem či euroúředníkem, který zastoupí našince - euroobčana. Ten si měl udělat před euroreferendem uzel na eurokapesníku a připravit se na euroceny. Ale to nejsou jazykové novinky, kterými bychom Unii dobyli. Nicméně máme své jazykové želízko v euroohni! Dávno předtím, než jsme do Evropské unie vstoupili, vyslali jsme jazykového poslance nejvyššího kalibru. Je jím slovo „tunel“. Výraz tunel existoval samozřejmě ve všech jazycích Unie, ale teprve my jsme mu dali zcela nový, dnes už mezinárodně srozumitelný význam.

Jazyk samozřejmě jen odráží to, čím lidé žijí. Pokud některé skutečnosti, jevy či vlastnosti prostě nepotřebují, pak ani nepotřebují slova, kterými by je pojmenovali. V tomto smyslu je symbolické a zároveň smutné, že čeština například nemá ekvivalent pro anglické slovo „gentleman“. A jak tak pročítám český tisk, ani nevím, kde by ho našla.

Zpět