Fandím uklízečkám v galeriích

04.09.2014 09:04

V dražbě aukční síně Christie's se 1.7.2014 prodalo slavné dílo současné britské umělkyně Tracey Eminové My Bed (Moje postel) za 2,5 miliónu liber britských. Kdyby ta nána aspoň vymyslela jiný název, který by to rozvrkočené lůžko přesunul do symbolické roviny. Tracey promiňte, nejste nána. Vy jen zkoušíte, co ti snobi skousnou. Asi by se lidem, kteří utratí peníze za takovou kravinu, měly tyto nějak zdanit.

Co s tímto dílem asi bude nový majitel dělat? Používat jako postel nelze, to by pro člověka, považujícího instalaci za umění, bylo stejné, jako by stáhl Rembrandtovo plátno z rámu a položil na stůl místo ubrusu. Ona to Tracey ovšem neměla lehké. Už v roce 1999 toto její takzvaně konceptuální dílo nebylo pochopeno a postel někdo ustlal. Podobně uklízečka v italském Bari nevědomky vyhodila do koše instalaci jiného představitele moderního umění, jež se skládala z kousků sušenek. V roce 2001 zlikvidovala úklidová četa v Londýně dílo slavného umělce Damiena Hirsta, které bylo tvořeno popelníkem, hrnky od kávy, prázdnými pivními lahvemi a zmuchlanými novinami.

Možná kupec Traceyiny postele je člověk, který vidí do budoucnosti výtvarného umění, vlastně něčeho, co přijde po výtvarnu a po umění. Jen doufám, že vedle toho zůstane ještě pár šílenců, kteří budou nadále normálně malovat na plátno barvami své představy a dojmy. Proč se nenašel aspoň jeden takový vizionář, aby si koupil pár obrazů Vincenta van Gogha za jeho života? Třeba by ho zachránil před jeho osudem. Kdo ovšem zajásá nad konceptuálním uměním, jsou padělatelé. Jak se dřív nadřeli s jedním Rembrandtem nebo van Goghem!

Ráno vstanu a dřív, než se opařím čajem, shledám, že po mně zůstalo v ložnici umělecké dílo. Bože, jak já těm uklízečkám v galeriích fandím a rozumím!

Zpět