Gúgl a telecí karabáček

10.11.2014 10:11

Když jste v dobách před Gúglem něco hledali, třeba v tištěném telefonním seznamu či podobném katalogu, nezůstaly po hledání žádné stopy, nikdo se už nedozvěděl, po čem jste pátrali a zda jste to našli. Tedy až na extrémní případy, kdy jste si stránku z katalogu vytrhli. Dnes je každé gúglení zapamatováno, ví se, kdy a na co jste se ptali, a jestli jste na vyhledané stránky koukli. Pomineme-li technické, komerční či etické aspekty tohoto globálního šmírování, můžeme v tom spatřit i něco zábavného ba poučného.

Blogy a webové stránky mají u většiny profesionálních provozovatelů k dispozici různé statistiky přístupů. Tak mohu jaksi z druhé strany zkoumat, co lidé hledali, na co se ptali ve vyhledávačích, že je to přivedlo na Krajničky. Není asi žádným překvapením, že vítězí dotazy na jídlo. Mezi nejhledanějšími frázemi řadu měsíců vede "telecí karabáček", což je dáno tím, že se ten z Krajniček objeví na první stránce Gúglu i Seznamu. Proč tomu tak je, nevím. Asi všechny ty tisíce stránek plné receptů berou telecí prostě jako telecí, karabáček nerozlišují. Mě se ovšem líbilo právě to slovo, a kvůli němu jsem ono maso koupil. Též "vepřová panenka Wellington" se alespoň u Seznamu probojovala na první stránku, čím se vysvětluje, proč skrze ní na krajničkách přistálo víc než 50 lidí za rok. Možno zde vysledovat i roztomilou sezónnost. Po mém "kapřím tataráku" se lidé zásadně shání v prosinci, jinak vůbec.

 Nejen telecím a panenkou živ je český uživatel internetu. Další nejčastější příchody na Krajničky byly přes slovo gúgl (gůgl nebo gugl). Proč lidé jsouce na vyhledávači, se na něj ptají? Možná je zajímá, jak je to s počeštěným názvem toho největšího. (Proč gúgl s čárkou nad u a ne s kroužkem vysvětleno zde). Ale nejsem sám, kdo se zabývá výslovností gúglu: "Hogy kell a Google szót helyesen ejteni? Gúgli, vagy gúgl? Hogy kell a Nike szót helyesen ejteni? Nájk, vagy nájki? És végül Skype: szkájp vagy szkájpi?" Přeložte si to gúglím překladačem.

Potěšilo mě, že se lidé zajímají o parazitní slovo "jakoby", které zaneřádilo naši mluvu. Ne že bych znal odpověď proč, ale ten dotaz pravidelně každý měsíc představuje asi 3% ze všech ostatních slovních spojení. Na dotaz ve formě věty "richard weiner kdo si přiznal že se v něm ztrácí" se Krajničky v Gúglu objeví hned na prvním místě. Já se v něm občas taky ztrácel, ale nepřiznal jsem to. Vyhledávač se chytil totiž na tento citát z Weinerova Lazebníka: "Opravdu svět je šírý, svět je tak šírý, že nejmoudřejším je zde ten, kdo se přiznal, že se v něm ztrácí, a vztyčiv hlavu, jen naslouchá, zamhouřiv oči".

Ztrácíte-li se ve Weinerovi, není ještě všechno ztraceno. I ten, kdo se v něm ztrácí, určitě zároveň i nějaké myšlenky a podněty nalézá. Budete-li se ztrácet i v gúglu (ba i v tom pro idioty), ani pak neklesejte na mysli. Však slovo idiot pochází z řeckého idiotés, a znamená člověka osobitého, žijícího pro sebe, soukromníka.

Zpět