Houbové rizoto s krevetami

15.04.2012 12:00

Totalitní Československo žilo v mnoha bludech, většinou vládou podporovaných a živených. Jeden z nich spočíval v představě, jak má vypadat rizoto. Rýže (doma obvykle uvařená v tom příšerném sáčku) se smíchala se zeleným hráškem, případně mrkví a dochutila nějakým podušeným masem, třeba z konzervy. Školní kuchyně, menzy a vojenské vyvařovny se v tomto postupu vzácně shodovaly.

Základem pravého rizota je rýže, kulatá odrůda s vysokým obsahem škrobu. V Itálii je prý nejlepší Carnaroli a Vialone Nano. Na olivovém oleji orestuji šalotku a pak přidám rýži, aby se obalila tukem. Kousek másla neuškodí. Podleji trochou bílého vína a nakonec drůbežím nebo zeleninovým vývarem. To podlití představuje druhý důležitý bod. Rýže se nesmí utopit. Cílem je, aby v momentě, kdy je pokrm hotov, nezbyla skoro žádná tekutina, ale nic se nepřipálilo. Takže buď se s množstvím zálivky geniálně trefit hned na začátku, nebo prostě hlídat a přidávat vývar po troškách. Ostatně stejně od toho nelze odejít, míchat nutno. Bokem orestuji houby, třeba portabellu, nebo krémové žampióny, nejsou-li čerstvé hříbky. Ty nakonec vmíchám do rizota. Sůl, pepř, jasně a přiměřeně.

Jak jde o krevety, vzpomenu na Bubba z filmu Forrest Gump. Sáhnu pro pytlík, otevřu a kruciž, jsou jiné, než jsem čekal. Benjamin Buford "Bubba" Blue by to asi ani krevetami nenazval. No opláchnu to, osuším a zprudka osmažím na trošce oleje. Příště k takovému rizotu koupím aspoň tygří.

Zpět