HRajeme si na PRáci

27.11.2012 01:56

Dokud máte ve firmě jen personálně mzdové oddělení  - většinou o dvou lidech střídavě na mateřské - a vztahy s veřejností pěstujete dle potřeb tak nějak každý, žijete v blažené nevědomosti. Spolu s HR a PR útvary k vám ale vtrhnou nové pojmy a především zásadní poznatky, že HR není opravdu a vůbec totéž co personalistika. Co znamená druhá zkratka, vám až tak moc nikdo nevnucuje, neb PR se zaměstnanců netýká a stejně by to nepochopili. Rozhodně si ale můžete být jisti, že píáristé nejsou příslušníci řádu chudobných řeholních kleriků. Pokud se vám zkratky HR a PR pletou, použijte mnemotechnickou pomůcku: HR to HRne dovnitř, PR to PRezentuje ven. Ptáte-li se, co se myslí tím "to", je odpověď už složitější, ne-li nemožná.  

Útvaru HR nikdo pochopitelně neřekne jinak než ejčár a oddělení PR píár. Stejně tak se do anglické terminologie zahalily další činnosti, dokumenty a neznámé entity. Některé z nich mohou být docela příjemné a užitečné a obecně je ejčáristé shrnují pod tzv. benefity. PR a marketing mají pro zákazníky bonusy, HR benefity. Takový sikdej (a po jejich vyčerpání perzonaldej) není vůbec na škodu, například když po bouřivém večírku ráno zjistíte, že dolezete sotva do koupelny a zpátky do postele. To pak do ofisu zavoláte, nebo raději napíšete - aby z hlasu nebylo poznat, jakého druhu vaše choroba je - a oznámíte, že si berete sikdej. Pro upřesnění: sikdej je volno na nemoc, perzonaldej na cokoli jiného. Ofis je pracoviště, ale ten prastarý výraz by použil už jen nějaký geront. Docela dobrá ulejvárna z nabídky HR může být i nějaká íventová týmbildingová akce, nejlépe autdórová. Horší je, že pak vás uchvátí do spárů osobnostní analýza a bude fuk, zda to budou pařáty Bochuma, Eysencka, Ravena, Bauma či Belbina. Tak či tak dopadnete jako úplný pitomec.

Pokud jste dosud nepoužívali prezentace neboli prezošky, pak s příchodem HR a PR určitě budete, protože oni to tak dělají. Neboť co není předem odprezentováno na barevných slajdech, jako by ani nebylo. Slajdy musí obsahovat logo, minimálně jeden graf, kde křivka směřuje nahoru (pokud jde o graf nákladů, tak je nutné tyto spojit ještě s dalším ukazatelem čehokoli, aby i tento růst mohl být chápán pozitivně). Dále: vize, mise a seznam úkolů, které musí nezbytně udělat (někdo jiný), aby věc dospěla ke zdárnému konci. Každý slajd má mít i vtipný obrázek více či méně se vztahující k textu a navozující přátelskou atmosféru. Nesmí chybět poslední slajd s poděkováním za pozornost a smajlíkem.  Prezoška je mimochodem jediný způsob, jak něco odkomunikovat novodobému top menižmentu.

Když za vámi přijde někdo z ejčáru, tváří se tak, jako byste svou nezodpovědností přinejmenším přivedli firmu ke krachu. Účinek poukrfejsu se dostaví: hned a pokorně přerušíte veškerou práci, i kdybyste zrovna zaváděli jaderné tyče do reaktoru. Pak se s náležitým úvodem dozvíte, že jste jako jediní ještě nebyli na povinném školení bezpečnosti práce, kteroužto jste mimochodem právě fatálně porušili.

 HR i PR jdou od proudžektu k proudžektu. A pokud vy nemáte rozdělané aspoň dva, jste pěkný lúzr. Ale netřeba se plašit, jde hlavně o používání správných slov. Proudžekt je totiž dneska úplně všechno i proces objednání kávy do kávostroje. Větší proudžekty představují chaotický sled mítinků a prezošek, jejichž intenzita stoupá s blížícím se dedlajnem. Po dedlajnu nastane konečně čas začít něco dělat a někdy i v tichosti dokončit. PR a HR proudžekty jsou specifické tím, že se skládají jenom z fáze mítinků a prezošek. Vsuvka: Mítink se liší od bordů. Bord je výsostně tajné sezení top menižmentu, kam bývá normální smrtelník pozván výjimečně a jen proto, aby tam odprezentoval nějaký proudžekt. Proudžekt se může, když všechno dobře dopadne, změnit v soljúšn. Zákazníkům se dnes už nedodávají produkty a služby, ale komplexní řešení. Tak třeba odporně sladká buráková tyčinka je soljúšn hladu apod., a na této ryzí pravdě musí hlavně zapracovat PR a marketing.

Firemní HR, firemní PR a vy se můžete společně potkat třeba tam, kde se hromadně utkávají pracovní týmy různých firem. Takže se jednak utužují vztahy směrem dovnitř a zároveň se firma ukazuje navenek jako ta, co je in, pro každou legraci, a která íventuálně tento ívent sponzoruje. Když zabodujete, tak nejenže získáte pozitivní puntík v ejčáru, ale konečně vaši existenci zaznamenají i píáristi. Bohužel si vás HR i PR všimne a černě oboduje, i když nezabodujete. Že by se na to jeden raději nevybodnul!

Zpět