Informatizace v sámošce

10.09.2003 12:00

Občas sice pokrytecky lkám nad ztrátou lidské dimenze, kterou do podnikání a života přináší doba moderních informačních technologií, sám ale tyto vymoženosti spokojeně konzumuji. Přiznávám, že rozhodně dám přednost neživému bankomatu či homebankingu před živou bankovní úřednicí za přepážkou. Raději nakupuji v samoobsluze. Při telefonování jsem spokojenější, funguje-li automatická provolba až na stůl žádaného člověka a nemusím se bavit s paní v ústředně nebo sekretářkou v předpokoji. Ale ještě raději své sdělení pošlu e-mailem, abych je nemusel sdělovat osobně a případně se tak dostal do tenat rozhovoru. Než bych diktoval dopis asistentce (dělá to ještě vůbec někdo?), napíši ho sám v komfortním prostředí textového editoru.

Informatizace každodenního života vytěsňuje člověka jako zprostředkovatele mezi mnou (jako zákazníkem, uživatelem) a zdrojem uspokojení mých potřeb. Nedělá to proto (ta informatizace), aby zlikvidovala pracovní příležitosti zprostředkovatelů čehokoli, ani aby omezila přímou komunikaci lidí na minimum. Dělá to proto, aby vydělala. Počítá přitom se známou skutečností: když si na něco zvyknu, jsem ochoten za to zaplatit, jen když mi to neseberou.

Občas ale informatizovaný svět bez lidských operátorů zaskřípe. Nedávno jsem při nákupu v samoobsluze narazil na chybějící informační vazbu mezi údaji na žádaném zboží a ceníkem. Prostě mi nebylo dovoleno zjistit, kolik vybraná mraženina stojí. Dalo dost práce sehnat kompetentní osobu (vždyť jsme je informatizací vytlačili). Když jsem ji konečně našel (mraženina se mezitím stala polomraženinou, čímž její cena evidentně klesla), nevěděla si rady (ta kompetentní osoba), čímž pro mně byla v daném případě asi stejně kompetentní jako ona mraženina či vlastně polomraženina. Cenu totiž pozná až elektronická pokladna, která (na rozdíl od lidí) umí číst čárové kódy. Pak už je ale trochu pozdě na rozhodování, zda zboží koupit nebo ne. Nakonec jsem polomraženinu nekoupil a supermarket tak přišel o obchod, protože neměl dotaženou informatizaci. Nebo měl přetaženou informátorku?

Zpět