Ireálná reality show

10.06.2005 12:00

Televize by si konečně měla přiznat, že je nástrojem šíření iluzí. Proč si pořád dělá hlavu z odtrženosti od reality a snaží se to nějak změnit? Nedávno přišla s dalším pokusem o zreálnění, když vyrukovala s tzv. reality show. Co má společného se skutečným životem situace, kdy skupina vybraných lidí zavřených v uměle vykonstruovaném prostoru prošpikovaném kamerami plní zadávané úkoly, jejichž úroveň osciluje mezi pionýrskými hrami a postpubertálními mejdanovými zábavami?

Opravdové vysílání reality ze života občanů jsme totiž už dávno vyprojektovali s kolegou, když jsme na běchovickém nádraží čekávali na zpožděné zrychlené vlaky cestou do práce. Princip našeho vysílání totiž televizní rodinu vůbec nevytrhoval z jejího prostředí, ale kamery (zásadně v reálném čase) přenášely vše, co rodina právě dělala. A to nezkráceně. Prostě 24 hodin denně jste mohli vidět, čím se Novákovi (nebo jiní –ovi) právě zabývají. Kdykoli jste zapnuli vybraný kanál, skočili jste do aktuální situace. Večer, někdy po sedmé hodině, jste tedy patrně seděli u televize a dívali se, jak se Novákovi dívají na televizní zprávy. Rozdíl byl jen v tom, že jste mohli zachytit i jejich komentář komentující televizního komentátora. Pokud byste si zapnuli televizi po půlnoci, narazili byste s největší pravděpodobností na poněkud jednotvárný, ale pravdivý přenos z ložnic.

Protože zpoždění vlaků v těch dobách dosahovalo často nereálných časů, mohli jsme projekt propracovávat do detailů, tj. do podkanálů vysílajících paralelně aktivity jednotlivých členů rodiny poté, co se po snídani rozejdou za prací. Hlavní kanál by pak přenášel jen ztichlý obývák s akváriem. To by teprve byla ta opravdová reality show!

Jak tak o tom ale přemýšlím, napadá mě, kde máme jistotu, že to, co prožíváme v našem skutečném životě, není koneckonců také jedna velká iluze. Ale to už je otázka jiné kategorie.

Zpět