Jak nenapsat román

01.04.2015 01:04

Dospěl jsem do věku, kdy se mi neodbytně na mysl dere myšlenka, že je nejvyšší čas napsat román. Něco, co budoucím generacím poskytne zhuštěné moudro, ryzí esenci poznatků a zkušeností, jež jsem za roky života vstřebal. To vše pochopitelně dokonale zabalené do dojemně strhujícího a napínavě konejšivého příběhu. Jest všeobecně známo, že ať spisovatel píše o čemkoliv, vždycky vlastně píše o sobě. To by mi při mé vrozené skromnosti nevadilo, však by to bylo pro dobrou věc. Naprosto se ale nedokážu rozhodnout, v jaké formě bych své vrcholné dílo měl napsat. Jestli v ich nebo v er, zůstaneme-li u těch nejběžnějších. Ich forma mi vadí hlavně pro svou obrovskou nadprodukci slovesa "být" v první osobě jednotného čísla. Kromě toho, když na klávesnici píši "jsem", tak se skoro vždycky spletu a napíšu "jsme", jako by z podvědomí pořád vyskakoval plurál majestatis mého předchozího imperátorského života. A opravovat ten překlep mě strašně nebaví. Er forma na tom ale není o moc lépe. Člověk musí pořád vymýšlet, jak dosáhnout u hlavní osoby toho, aby se pořád dokola neopakovalo její jméno. A přitom ještě stále hlídat, že ona, tedy on, jsem vlastně já. Ještě zbývá du-forma, ovšem v té napsal román snad jen Michel Butor, a kdo ví, jestli si nezadělal na ještě větší problémy. Jistou naději skýtá kríjština. Tento jazyk totiž má i čtvrtou osobu, pomocí níž se rozlišují dvě třetí osoby. Vsadil bych se ale, že dílo v kríjštině, byť s dokonale vyřešeným problémem třetí osoby, by mi v Česku asi nevydali.

Správný román, pokud nejde zrovna o Robinsona Crusoe, by měl být dostatečně zalidněn. Pak ovšem musí autor vysvětlit, kdo je kdo, a jak souvisí s kým. S tím jsem měl od mládí značné potíže. Všechny ženy, které mě v příbuzenstvu obklopovaly  - a že jich bylo více než mužů -, mě neustále zahrnovaly fakty typu: dotyčná X je sestrou ženy zmíněného Y z prvního manželství a že jejich dcera Z si vzala za muže bratrance kohosi, kdo je... atd. Zprvu jsem se tyto relace marně pokoušel uchovat v paměti, nepomáhal ani jejich schematický nákres. Posléze jsem se naučil nasadit výraz muflona, jemuž je vysvětlována teorie kvarků, takže ženy snažící se mi podat rozklad mezilidských vazeb tento zkrátily na "...to máš vlastně jedno". Čtenáře románu bych ale takto odbýt nemohl. Mějme takovou triviální větu, v níž se A táže B, v jakém je vztahu k C. V er-formě by v přímé řeči zněla třeba: On se ho zeptal: "Hele, ty jsi vlastně jeho co?". V řeči nepřímé bych musel napsat: On se ho zeptal, co vlastně jeho je on. Zároveň si musím pořád hlídat, zda jsem "on" nebo "ho", ne-li dokonce "co", tedy A, B nebo C. V ich-formě jsou pak tyto možnosti: Zeptal jsem se ho, co vlastně jeho je on. On se mě zeptal, co vlastně jeho je on. On se ho zeptal, co vlastně jeho jsem já. Jak se prostě někde motá víc osob, a z toho třeba dvě jsou třetí, má vždycky někdo práci, vyznat se, kdo je kdo. V lepším případě se nadře spisovatel, v horším čtenář.

Další fatální rozhodnutí, které musí začínající spisovatel učinit, představuje způsob označování kapitol. Zda pro každou vymýšlet název a případně i podnázev, nebo je prostě číslovat? A arabskými nebo římskými číslicemi? A co teprve název celého díla! Mít ho rozmyšlený hned na začátku nebo čekat až na úplné dokončení díla? Co když předem daný název nepatřičně ovlivní svobodu tvorby? Na druhou stranu možnost, že po vší té práci mysl autorova už žádný název nevydá a román zůstane bez názvu, je příliš riskantní.

Ale netřeba zoufat, že lidstvo zůstane ochuzeno. Jsem si víc než jist, že vyřeším-li tato zde nastíněná tvůrčí rozhodování, vyberu-li správnou formu, číslování kapitol a název, bude to zbývající jen příjemnou procházkou literárním lesem s nonšalantním přeskakováním pařezů všech mých spisovatelských předchůdců. Máte se na co těšit.

Zpět