Jedna kouřová

29.07.2013 12:00

V dobách, kdy se smělo kouřit všude, byla tato závislost jakýmsi doplňkem jiné bohulibější činnosti, například práce, četby, pití piva a podobně. S cigaretou přilepenou na rtu se dělalo cokoli. Stačí se podívat na filmy z šedesátých let. Řídilo se (vozidla i podniky), úřadovalo se, schůzovalo se, vyšetřovalo se (tedy asi jen zločiny, doktoři snad pacientovi pod nos nečmoudili). Hulilo se ve vlacích, letadlech, čekárnách všeho druhu a snad i v kinech. Člověk prostě putoval životem a některý u toho čadil.

Když ale vdechování čmoudu z hořícího suchého lupení bylo vykázáno z veřejných prostor, stala se tato činnost paradoxně, ale zákonitě svébytnější. Lidé chodí kouřit jinam, většinou ven, před úřady a kanceláře. Tato místa lze poznat už z dálky, zejména v nevlídném počasí. Zdá-li se vám nepochopitelné, proč hrstka polooblečených lidí stojí na balkóně, jímž lomcuje sněhová vánice, nebo se choulí v průjezdu, odkud by utekli i bezdomovci, bude vám vše jasné, až zaznamenáte cigára v rukách či ústech. Zblízka tato místa lze snadno identifikovat podle mozaiky z vajglů.

Kuřáci již neřeší pracovní úkoly, u nichž - mnohdy nevědomky - dýmali. Dnes musí práci přerušit a dát si "kouřovou" pauzu. Zvednou se od stolu, ponku či pultu a jdou jinam. Někam, kde se soustředěně a zcela věnují jenom té aktivitě, kterou dříve ani nevnímali. Samozřejmě, že lze čas vyplnit psaním esemesek, mailů, tlacháním se stejně závislými kolegy. Ale právě že doplnit. Prvotním a základním cílem je kouř.

Je-li ve firmě dobrá kouřová parta, může se snadno stát, že kvůli jejím společenským kvalitám začnou na "jednu kouřovou" chodit i nekuřáci. A zde, aby si nepřipadali nechutně odlišní, nakonec podlehnou. Kouření, dříve věc ryze osobní, se stává kolektivním a kolektivizujícím prvkem víc než všechny firemní týmbildingy. Naopak ti, kteří s kouřením přestanou, resp. začnou přestávat, postrádají nejen nikotin, ale i ty pauzy mimo kancelář, naplněné zvláštním a slastným nicneděláním. A možná nakonec kvůli nim odvykání vzdají. Přestanou začínat.

Zpět