[181] Julian Barnes: Pohlédnout do slunce

03.11.2014 11:03

Barnese už trochu znám, tak jsem čekal, zda a kdy přijdou úvahy o smrti. Přišly na straně 122, ale pozornější čtenář pozná, že Barnesovo hlavní téma nese v sobě letec seržant Thomas Prosser už od první stránky. "Byl to zázrak a člověk se přece netouží vrátit do minulosti, aby nějaký zázrak viděl podruhý, ne? Jsem prostě rád, že jsem to zažil. Klukům od nás jsem říkával, že jsem viděl slunce vycházet dvakrát. Říkali mi Ikaros Prosser."

Zpočátku se román vyvíjí jako téměř viktoriánský příběh života Jean, která prožije jedno manželství, vychová syna a ke stáru cestuje po světě. Úvahy o smrti a Bohu příběhem prorůstají stále víc a víc, jako by Barnes potřeboval jen živnou půdu pro svoje úvahy.

"Připomínalo jí to otce s jeho dýmkou: vždycky měla dojem, že tím nacpáváním a čištěním stráví víc času než samotným kouřením. Ale možná je to takhle se všemi rozkošemi."

"Muži se scházejí, protože se bojí problémů. Chtějí si život nějak ulehčit; chtějí jistotu, přesně daná pravidla. Stačí se podívat na kláštery. Anebo do hospod."

"Říká se, že velké evropské katedrály měly schopnost člověka obrátit na víru svou pouhou přítomností, a vůbec nejde jen o to, že by udělaly dojem na nevzdělané venkovany. I vzdělanci si říkali: pokud existuje něco takhle nádherného, je vůbec možné, aby myšlenka, jež této kráse dala vzniknout, nebyla pravdivá?"

Pak se ovšem trochu změní v prognostika blízké budoucnosti. Jeanin syn Gregory rozmlouvá s počítačem AP (absolutní pravda), v němž Barnes v roce 1986 trochu předpověděl internet, gúgl a wikipedii, ale zase jen s cílem jiným způsobem rozvinout debaty o smyslu a konci života. K otázce existence Boha nabízí hned 14 variant. "Musí být více možností, říkal si Gregory v duchu. Více možností. 1. Že Bůh je. 2. Že Bůh není. 3. Že Bůh kdysi žil, ale už není. [...] 8.Že Bůh kdysi byl, teď není, ale později zase bude. Teď si vzal akorát takový božský svaťák. No, to by mnohé vysvětlovalo."

"Říkalo se, že stejně jako je možné demokraticky upravovat výstup, existuje speciální zařízení, jež umožňuje tajným operátorům proniknout do počítače a měnit odpovědi. Taky se šířila fáma, že nejlepším způsobem, jak dostat z počítače správné odpovědi, je zadávat nepravdivé otázky."

Zpět