Kachna pomalu pečená s ňoki a mrkvovým zelím

31.03.2012 12:00

Chce-li člověk mít toto jídlo k svátečnímu obědu, je potřeba si trochu přivstat. Kachna se peče nejméně pět hodin, takže poledne mínus pět plus příprava (závorky si do vzorce dosaďte sami), no bylo by třeba začít už před sedmou. Na druhou stranu, jakmile se drůbež umístí do trouby, nic nebrání tomu si jít zase lehnout. Omytá kachna se osolí zevnitř i z venku, položí do pekáče, přikryje se poklicí (to je fatálně důležité) a dá do trouby péct na přesných 120 stupňů. Teplotu jsem si nevymyslel, někde jsem to vyčetl. Nic jsem nezapomněl, kachna si tam zpočátku opravdu leží jen tak na sucho. Pět následujících hodin drůbež nepotřebuje nic, ani dohled.

Zelí se dá udělat z čehokoliv. Tedy zelí chápané jako obecný pojem pro „něco sladkokyselého zeleninového k masu“. Doma byla jen mrkev, tak jsem ji nastrouhal na tenká kolečka. Původně jsem uvažoval o efektně dlouhých mrkvových nudličkách vyrobených škrabkou, ale ukázalo se, že by to zabralo neúměrně času. Bílou cibuli jsem zpěnil na olivovém oleji. Slovo „zpěněný“ nebo „zpěnit“ mám moc rád. Každému je jasné, co přesně vyjadřuje, aspoň tedy v kuchařské hantýrce. Na zpěněnou cibuli jsem nasypal mrkev, osolil a promíchal. Zelí se ochucuje na sladko-kyselo, protože je v zásadě bez chuti. U mrkve stačí jen to kyselo, protože bývá obvykle sladká dost. Vymačkal jsem do ní šťávu z půlky citronu. Podlil trochou vody a nechal dusit pod pokličkou.

Závěrečná etapa kachních hodů spočívá v překvapivém zjištění, že se z ní vypeklo spousta omáčky a tuku a přitom zůstala šťavnatá. Klasické kůrčičky lze dosáhnout tak, že výpeček smíchám s medem a směsí kachnu potřu. Troubu dám na plno a chvíli ten poklad opékám. Pak už jen rozhodnout dilema, kdo dostane stehna a kdo prsa. Ideálně každý od všeho trochu. Ňoki jsou jasné, netřeba více komentovat.

Zpět