Když sociální sítě hýbou trhem visacích zámků

13.06.2014 06:13

Ono stačí, když si dva milenci vymyslí*, že svou lásku stvrdí zámkem pověšeným na zábradlí mostu a klíčem hozeným do řeky. Docela roztomilý nápad, na kterém by nebylo nic špatného, pokud by se nedostal na sociální síť. Jenže najednou tu máme stovky a tisíce a milióny dalších "originálních" následovatelů, kteří udělají totéž, až most málem spadne. Konkrétně Pont des Arts v Paříži. Kdo ho pamatuje z dob, kdy to byl příjemný pěší most s pouličními umělci, bude zděšen. Tedy momentálně se na něj ani nedostane. Most museli zavřít, protože hrozí zhroucení pod tíhou zámků. Copak nikdo nemá svůj, byť pitomý, ale jiný nápad? Proč každý touží po originalitě osobnosti a přitom podléhá kdejaké módní vlně? Inu, lidí mnoho, myšlenek málo. Ovšem trh s visacími zámky ten slintá blahem.

Kdyby šlo jen o visací zámky a problémy radních v Paříži a v jiných milenci okupovaných městech. Ale ono to může mít i horší dopady. Tím oním myslím, jak nám postupně splývá a prolíná se masová a osobní, ověřená i mystifikační komunikace. Loni v říjnu se na Twitteru objevila zpráva, že izraelské letectvo bombarduje syrská letiště. Šlo jen o odkaz na 40. výročí od vypuknutí Jomkipurské války. Jenže zpráva pocházela přímo od izraelské armády, takže na chvíli vznikla panika a cena ropy vyskočila o jeden dolar. Stačí, aby nějaký vtipálek na fejsbuku nebo tvitru vypustil nějakou pitomost, a burziáni hned šílí, ceny ropy letí nahoru, akcie ropných společností letí dolů, někdo letí na hodinu z práce, a možná i nějaký zoufalec letí z okna, obvykle dolů.

Navrhuji řešení, tedy aspoň pro Pont des Arts. Když jde o most umění, proč nenechat nové zábradlí umělcům? Ať navrhnou a vytvoří nějaké artefakty místo drátěného pletiva. Museli by dodržet dvě podmínky. Zábradlí musí splňovat bezpečnostní předpisy, a nesmí umožnit zavěšení zámku. Obávám se však, že milenci chtiví zanechat stopy své lásky vymyslí něco jiného, jako třeba psaníčka lepená oslintanou žvýkačkou po vzoru italské Verony. A totéž asi bude platit i obecně. Boj proti vlnám "originálních" nápadů šířených sociálními sítěmi je stejně marný jako snaha zastavit tsunami vlastním tělem.

Zde jsem chtěl krajničku původně ukončit. Ale nerad bych vypadal jako protivný, skeptický dědek, co prská nad vším moderním. Uznávám, že sociální sítě dokáží stejně dobře zapálit lidi pro dobrou věc jako pro nějakou pitomost. Pravidelně sleduji třeba hithit.com a občas přispívám na nějaký nápad. Ač se zástupům lidí kdekoliv vyhýbám, crowdfunding se mi líbí. Spojuje jako most a má své rozumné mantinely. Zábradlí.

* Pro přesnost: Nápad se zámkem na mostě pochází od jednoho italského spisovatele a na počátku jeho rozmachu byl nejprve film.

Obrazová dokumentace zde.

Zpět