Koupil jsem si hrobové místo

07.11.2013 07:11

Protože už ani v kolumbáriu není bezpečno. V mědi určitě ne, možná ještě v plastu. Ale kdo ví, zda časem nebudou Sběrné suroviny vykupovat i plasty. A i do hrobu je potřeba ulehnout ve stavu, který nebude nikterak zpeněžitelný. Čili bez zlatých zubů, šperků, nejlépe rovnou ve skupenství, v něž se stejně dříve či později všichni obracíme. To proto, že ukrást se dá všechno. Jestliže v jiných zemích a kulturách jsou některé předměty nedotknutelné, u nás se tyto kradou. Onehdy jsem viděl jakýsi pravidelný magazín o Evropské úniji. Střídají se tu reportáže z členských zemí, tu o nějaké pamětihodnosti, tam o společenské aktivitě nebo kulturně folklórní události. Česko reprezentovala reportáž o unikátním jevu: vykrádání hrobů.  Média i všichni slušní lidé se nad tím pohoršují, ale nedělá s tím nikdo nic.

Mám řešení. Když zatknou vykradače hrobů a kostelů, čili kovozloděje, dal bych jim vždy na vybranou. Dostanete nějaký trest, o tom není pochyb. Ale bude buď celý, nebo poloviční. Když dosvědčíte, který sběrný surovec urnu, kříž, kus zvonu nebo kanálový poklop vykoupil, odsedíte si jen polovinu. Tu druhou pak vyfasuje on. Kovozločinci počítají s tím, že v našem právním státě do 5.000 Kč nejde o zločin. Kdo ale stanovuje výši škody? I zde se nabízí lehké řešení. Cena ukradené urny se nebude určovat ani podle její pořizovací hodnoty, ani podle toho, kolik za ní zaplatily Sběrné suroviny. Cenu určí poškozený, a pro něj má nesporně cenu vyšší než představuje ta pofidérní hranice mezi zločinem a přečinem.

Zvažuji, co napsat na náhrobní kámen, když už mám to hrobové místo. Líbil se mi jeden na Olšanech. Stálo na něm: "Na shledanou". S ohledem na zlodějnou stále více prolezlé prostředí by bylo potřeba tam ještě někam připsat "Neobsahuje kovy vyjma pasti na nenechavé ruce."

Zpět