Kouzlo nechtěného v rejstříku firem

22.05.2014 05:22

Když děláte něco tak dlouho jako já, začne se vám o tom zdát, což bývá varovný signál, že by vám z onoho mohlo eventuálně i hrábnout. Nemáte-li možnost okamžitě opustit zaměstnání a rozvalit se na měsíc v lázních či začít vykonávat něco zcela jiného, musíte pohled na práci otočit alespoň o 180 stupňů. Ne vždy to je ale možné. Varuji před unáhleným obracením přístupu zejména v provozech, jako jsou tavba oceli, pásová výroba škodovek, řízení jaderné elektrárny nebo tak. Naopak kancelářská činnost se k tomu zdá být přímo stvořená. Většinou se ani nepozná, že právě provádíte vnitřní očistu, že zachraňujete integritu své osobnosti. Naopak. Tak zaujatě už u kompu dávno neseděl, řekne si s potěšením šéf, když jde okolo.

Já se zabývám daty o firmách - převážně tuzemských. Máme jich docela hodně, protože v Česku podniká skoro každý třetí občan (viz zde). Data o něčem tak proměnlivém, jako jsou české firmy, vám po čase začnou připomínat pixlu s červy. Otevřenou. Být rybářem, řešil bych jen problém, jak večer červy dostat zpátky do plechovky. Datový analytik má však těch plechovek několik (co rejstřík to plechovka) a musí tu havěť nejen srovnat, ale i porovnat. Je tenhle červ z plechovky A totožný s tamtím z plechovky B? No jak říkám, k zbláznění.

Jedním z decentních způsobů, jak se na data dívat jinak, je hledat v nich poezii (viz zde), nečekané souvislosti (viz zde), či humor a vtip. Kouzlo nechtěného v názvech společností a podnikatelů. V závorce uvádím identifikační číslo firmy, abyste se mohli přesvědčit na některém z oficiálních registrů, že si nevymýšlím. Název je někdy doplněn adresou, která s ním vhodně ladí.

(70887209) Domov důchodců Kosmonautů, přísp. org.
Kosmonauta máme jen jednoho a dlouho jich pravděpodobně ani víc nebude. Onen sice dosáhl důchodového věku, ale určitě se nechystá do domova, spíš na velvyslanectví.

(75039567) Svaz důchodců České republiky, Místní organizace Hrob
Smysl pro humor, byť černý, kvete v každém věku. Kdo by si nevzpomněl na doktora z filmu Vesničko má středisková v podání Rudolfa Hrušínského?

(00462209) Pohřební spolek železničních zaměstnanců Svépomoc, Břeclav
Neumím si představit, jak se realizuje tento zajímavý druh svépomoci, ale Dráhy jsou velká organizace a určitě na to mají nějaký metodický pokyn.

(27029239) Nezávislé občanské sdružení - Za náš Hnojník
V poslední době nabývám dojmu, že toto sdružení se má čile k světu a dávno překročilo lokální hranice.

(69100608) Pastouška - kulturní sdružení | Brloh 51
Toto sdružení vhodně doplňuje aktivity výše zmíněného spolku za budování celorepublikového hnojníku.

(71214011) Generální ředitelství cel
Vzhledem k stále více se uvolňujícímu obchodu bude klesat potřeba řídit cla, zatímco nevázané kšeftování, rostoucí u nás i mimo sféry obchodní, bude vyžadovat lepší dohled nad celami. A ředitelství ani nebude muset měnit jméno.

(49746502) Sbor dobrovolných hasičů Bučí
Bučení, ani jiné hlasité projevy, nepomohou. Státní dotace na tuto bohulibou činnost se stále snižují.

(64804313) Aleš Dokoupil | Hřbitovní Králíky
A geniálně tak vyřešil otázku údržbu trávy mezi hroby.

(15782069) Čekal, Dílčí stavební práce
Čekal, ale nedočkal se. Ty dokončovací detaily ze stavařů nikdy nevymámíte.

(87181819) Barbora Chmelová | Čilá 27
Čilá sedmadvacítka? To ovšem není seznamovací inzerát, nýbrž regulérní živnost.

(87343436) František Vybíhal | Suchý
Ovšem vrátil se mokrý, což se džogujícím stává běžně.

(70961018) Martin Vykydal | Kobylí
A stáje jsou zase čisté.

Spousta dalšího by se našla mezi téměř třemi milióny českých firem. A v záloze čeká ještě tři čtvrtě miliónu slovenských. Včera se mi zdálo, jak jsem byl pověřen správou registru srandovního podnikání. Tak nevím, možná ty lázně budou jistější.

Zpět