Kritika motivačních rad

07.01.2015 07:01

Knihkupectví jsou plná publikací, jež nám radí, jak dosáhnout úspěchu a štěstí, jak se motivovat k vyšším výkonům, jak pečovat o osobní růst. Nechodíte-li ke knihkupci, stejně vás ta moudra doženou na fejsbuku či jiné sociální síti. Šíří se jak lavina, neboť lidé mají pocit, že pro sebe udělali něco užitečného už tím, že rady nasdíleli či přeposlali dalším potřebným. 

Podívejme se na některé tyto rady jaksi strukturálně, bez emocí, očima maxisty lenivisty (o maxismu lenivismu více zde, tu, či onde). On s tím začal už baron Pierre de Coubertin na konci devatenáctého a začátku dvacátého století, když hlásal svoje "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se.“ Chtěl motivovat k účasti kdejaké autsajdry, kteří neměli stejně šanci, ale svým počtem vylepšovali pocit moci a úspěchu těch, kteří vyhráli. Maxista lenivista dávno ví, že "není důležité zúčastnit se, ale vyhrát", což bez popularizace a o to úspěšněji uplatňuje ve výběrových řízeních nebo při rozdělování různých dotací. Do kategorie Coubertinovských rad lze zahrnout třeba slavný citát Jamese Joyce, jenž praví, že "Chyby jsou brány k objevům". Nutno dodat, že myšlence cosi chybí. Postrádá totiž lenivismem ověřený a zcela zásadní dovětek: "Hlavně chyby těch druhých". A tak bychom mohli pokračovat dál. Nic proti Benjaminu Disraelimu, ale bohužel se potvrzuje, že tajemstvím úspěchu není účelná vytrvalost, jak tvrdil, ale účelná drzost.

Vezměme takové typické motivační moudro: "Každé ráno člověk dostane na své konto úplně zdarma 24 hodin. Je na něm, co s nimi udělá." Budiž. Ovšem daleko lepší je, když na kontě přistane každé ráno 24 litrů úplně zdarma. To byste se divili, co to s těmi 24 hodinami teprve udělá! Louise L. Hay píše publikace o osobním růstu, pořádá a vede semináře jako motivační kouč, a k tomu ještě přednáší o metafyzice. Prostě neustále a intenzivně na sobě pracuje, což ilustrují její slova, přímo perly: „Myšlenky, které si zvolíte, jsou nástrojem, kterým malujete na plátno svého života.“ „Dostanete-li od života citrón, udělejte si z něj limonádu.“ No nemáte hned chuť přihlásit se na její seminář?

Zpět