Kuře na červeno

08.09.2013 12:00

Kuře na červeno bylo první čínské jídlo, do kterého jsem se pustil blahé paměti - někdy před třiceti lety. Tehdy vyšla skromná čínská kuchařka, skromná proto, že do ní musely být vybrány jen recepty, obsahující ingredience v tehdejším Československu sehnatelné nebo alespoň nahraditelné. Kuře bylo jediné maso dostupné kuře na červenokdykoliv a sojová omáčka sem také pronikla díky několika málo specializovaným obchodům s lahůdkami „Eso“ a jim podobným.

Kuře naporcuji na menší úhledné kousky, křídla, konce stehen a podobný odpad se hodí na vývar. V rozpáleném oleji postupně kuře opeču. Používám malý kastrůlek, aby nebylo potřeba moc oleje. Maso se pěkně zatáhne a lehce zhnědne asi tak po dvou minutách. V širokém kastrolu pak na čerstvém (nikoli tom přepáleném) oleji trochu osmahnu červenou papriku – kvůli barvě – a mletý zázvor. Poskládám kousky kuřete a zaliji sojovou omáčkou rozmíchanou s vodou – případně kuřecím vývarem, třtinovým cukrem a citrónovou šťávou, které zbyly po maceraci zázvoru (viz dále). Cukr je důležitý, omáčka má být lehce nasládlá. Kousky masa mají být ponořené tak z poloviny, tudíž je potřeba je občas obrátit, aby rovnoměrně zčervenaly. I když o červené barvě lze vést diskuze. Pokrm se dusí pod pokličkou, na závěr odkrytý, aby se omáčka zredukovala.

Kuře na červeno se podává s rýží, nejlépe basmati. Na ozdobu rýže si připravím smažený zázvor. Čerstvý oloupaný zázvor nakrájím na nudličky a nechám odležet v citrónové šťávě s třtinovým cukrem. Osušený zázvor pak osmažím v tom, co zbylo po přípravě kuřete, a macerát využiji do omáčky (viz výše).

Zpět