Kuře v dijonské hořčici s mrkvovým pyré

16.12.2012 12:00

Kuřata a co s nimi. Tahle byla mini, takže skýtají výhodu snadného a spravedlivého dělení mezi stolovníky. Prostě jedna osoba, jedno kuře, pro skromnější půlka. Nicméně otázka, jak ho ozvláštnit, trvá. Nejlepší a v podstatě jediný možný postup, pokud se nechcete oblékat a letět do obchodu, je dlouhý pohled do útrob kuře na dijonské hořčicilednice. Hrubozrnná hořčice, dijonská, značka Bornier, proč ne. Smíchám ji s olejem, solí, pepřem a trochou paprikové pasty. Popatlám, nechám chvíli odležet a pak peku (peču).

Lingvistická odbočka: Je úsměvné, jak Word vehementně opravuje slovo „dijonská“ na Fijónská (on ale také dlouho měnil slovo „komandista“ na „komunista“). Spousta lidí si přejmenování hořčice nevšimne, takže když vygúglíte „fijónská hořčice“, najde se spousta receptů. Existuje též osobní jméno Fiona Mustard. Jinak slovo fijón znamená parádník, chlapík, alespoň podle Jungmanna.

Mrkvové pyré vzniklo zase tak, že se mi nechtělo jít do garáže pro brambory. Druhý dlouhý pohled do lednice. K mrkvi dám vařit kus zázvoru a pórek. Do čajového vajíčka (to je taková dírkovaná věc na čaj, já ji používám, abych nemusel lovit jednotlivé kousky koření) nastrkám nové koření, kus skořice, pár kuliček černého pepře. Před mixováním pyré vyndám zázvor a ovšem také to plechové vajíčko.

Výpeček spolu s hrubozrnnou dijonskou hořčicí a medem trochu vyredukuji, abych získal omáčku, čili přeliv na hotový pokrm. Hotovo. Zdravím Dijon.

Zpět