Kuřecí prsa s ratatouille

18.02.2012 12:00

Jednoduché, lehké a rychlé jídlo. Jeho půvab spočívá v kvalitě surovin. Kuřecí prsa jsou v Česku nejprodávanější maso. Ovšem se skutečným drůbežím má většina málo společného. Mrtvolně bledá hmota, napumpovaná vodou, hormony a antibiotiky, kuře nepřipomíná už ani tvarem. Skutečná kuřecí prsa s kůží jsou žlutá, pevná a drží tvar. Třeba Bruno Siebert z Alsaska má moc chutná prsíčka.

Nebýt filmu o krysím kuchaři, člověk by sotva věděl, co je to ratatouille. Připravoval bych ho patrně i tak, ale pod jiným názvem. Ono stejně není vhodné o něčem s jistotou tvrdit, že jde o ratatouille. Už vůbec ne před Francouzem. Předpokládám, že se neshodnou ani dva sousedi v téže ulici města Nice, odkud prý tento pokrm pochází. Kdyby Shakespeare byl Francouz, nejspíš by napsal: „Co je po jméně? Co ratatouille zvou i zváno jinak, chutnalo by stejně“. Do svého ratatouille tedy pokrájím zeleninu na větší kostičky. Větší proto, že slovo ratatouille původně znamenalo „směs větších kousků“. Dám sem například lilek a jednu větší hlavu houby portabella. Tu by šlo alá Babica nahradit krémovým žampionem, ale Babka nikdy nenahrazuje. Pokračuji kusem řapíkatého celeru, fenyklem (tedy tou čerstvou bulvou, nikoli sušeným kořením). Na olivovém oleji zlehka opeču kousky houby a lilek, vycucnou olej během chvilky, ale neradno jim přidávat. Po chvíli přidám nadrobno nakrájenou šalotku a nakonec ostatní ingredience. Vše, co se dá jíst v syrovém stavu, není nutno tudíž dlouho dusit, ani není v čem, opéká se to zatím téměř nasucho. Přidám proto půl plechovky celých loupaných rajčat, aby vzniklo něco, co ty suché kousky spojí. Sůl, pepř, bylinky dle vlastního uvážení, ale nic moc aromatického, kuře je jemná záležitost.

Prsa jen osolím a opepřím. Kůži nechám v celku, maso z druhé strany lehce proříznu do kříže. Na pánvi na olivovém oleji peču kuře nejprve kůží dolů čtyři minuty. Pak ho otočím na další čtyři minuty. Plotnu zapnu naplno na chvíli, než se pánev rozpálí, pak oheň, vlastně elektrický proud ztlumím, aby se povrch masa nepřipálil.

Zpět