Lesk a bída ejčáru

20.02.2013 23:13

Jak už víme z nedávné krajničky, bez ejčáru se velká firma neobejde. Jak se ale věc má se samotnými ejčáristy? Kdo se stará o jejich růst, posilování zaměstnanecké angažovanosti a loajality? Quis custodiet ipsos custodes? Není opět kovářova kobyla neokovaná? Kovář v zásadě může okovat i svoji kobylu úplně stejným postupem jako koně svých zákazníků. HR manažer však těžko uplatní složité metody sám na sebe, když ví, jak fungují, na čem jsou založeny a hlavně, jak se vyhodnocují výsledky. Ono vlastně nezbývá, než manažery lidských zdrojů politovat. I když jazykově asi raději zůstanu u toho ejčáru. Výraz "lidské zdroje" mi evokuje představu, že někde ležíme jako surovina a čekáme, dokud nepřijde nějaký specialista, který z nás něco vydoluje. Výraz "ejčár" je sice taky paskvil, ale mě se s ním vybavuje Džejár z Dallasu, čímž ono HR dostává další lidský rozměr. A lidský přístup si určitě zaslouží.

Podle průzkumu britského portálu TheLadders.co.uk sami ejčáristé mají problém s vlastním kariérním růstem. Prý až 70% z nich je ze své práce frustrovaných. No, já bych taky byl, kdyby si ze mě pořád někdo utahoval a nebral mě vážně. 37% HR manažerů uvádí, že hlavním motivátorem pro ně jsou peníze a dokonce 70% přiznalo, že je práce nebaví. Něco je asi špatně. Není náhodou náplní jejich práce dosahovat, aby zaměstnance práce bavila a aby měli i jinou motivaci než prachy? A nehodnotí se úspěšnost ejčárového oddělení právě podle toho, jak jsou zaměstnanci spokojení a loajální a že pracují i z jiné než finanční motivace? 

Patrně jde o tzv. syndrom pomocníka. Ten, kdo druhému dělá dobře, pečuje o jeho blaho do roztrhání těla (vlastního), může být sám úplně down, na hadry neboli na šrot. Podle Wolfganga Schmidbauera veřejnost předem předpokládá, že profese "pomocníka" jaksi automaticky zahrnuje schopnost se vypořádat s problémy, které pomáhá řešit u svých klientů. Nejlépe ony problémy vůbec nemít. Jenže jak, kdy se v HR pracovníkovi pere vnitřek s vnějškem třeba takto:

HR in: Ach jo.
HR out: Hurá !

HR in: Zase další opruz.
HR out: Jdeme do toho !

HR in: Průser jak mraky.
HR out: To je přece čelindž !

HR in: Už se tomu nevyhnu.
HR out: A je to tady !

HR in: Děsnej lůzr a otrava.
HR out: Nebojte se na cokoli zeptat.

HR in: Geront jeden neschopnej.
HR out: To při vašich zkušenostech hravě zvládnete!

HR in: Do prdele!
HR out: Wow !

Měl by existovat nějaký menidžment HR menidžmentu. Nebo spíš údržba údržbářů. Jsou chudáci z toho čerpání lidských zdrojů sami celí vyčerpaní.

Zpět