Medailonky z vepřové panenky s vařeným chřestem a holandskou omáčkou

25.03.2012 12:00

Necítím se být znalcem chřestu. Vím jen, že jeho sezóna začíná v květnu, existuje bílý a zelený druh. Kupuji ho ale i v jinou roční dobu, bývá dovážen ze Španělska. Někdy riskuji, že bude hořký, trupelnatý nebo naopak nahnilý, protože předem se to úplně poznat nedá. Ale zatím jsem měl docela štěstí.Dále jsem experimentálně ověřil, že za syrového stavu je značně křehký. Když upadne na zem, rozlomí se na dva až tři kusy. Z chřestu oškrábnu povrchovou vrstvu, mívá nejvíc nestravitelných vláken neboli chlupů. Uvařím v osolené vodě, pozor, netrvá to moc dlouho. Prý se tam má přidat i lžička cukru.

Na holandskou omáčka existuje více receptů, já tak říkám spíš principu, základu různých omáček dále různě ochucovaných a rozvíjených. V podstatě žádná věda, jak se nám snaží namluvit výrobci různých syntetických sosů plných emulgátorů, stabilizátorů, konzervantů a dalších éček. Žloutky zvolna šlehám ve vodní lázni se suchým bílým vínem a čistým, ne moc mastným, kuřecím vývarem. Osolím, místo pepře dám muškátový květ. Docela brzy to začne houstnout. Odstavím, přidám přepuštěné máslo a znovu chvíli míchám metlou.

Panenka nevyžaduje už vůbec žádnou složitou přípravu. Osušit. Osolit a opepřit. Pár minut z každé strany opékat na trošce olivového oleje. Všechny tři složky jsou vlastně jednoduché a snadno připravené. Půvab pokrmu spočívá v jejich kombinaci.

Zpět