Meze marketingu

10.11.2008 12:00

Dříve či později některý marketér přijde na trh s funusem jako se zcela novým bonusem. Protože vše ostatní jako odměna za to, že si koupíte právě toto a ne tamto, tu už bylo, okoukalo se a ztratilo přitažlivost. 

Že dostanete 5 až 95% slevu? Nuda. Kupte dva a zaplaťte jeden. Taky nezájem, na auto nebo barák to stejně neplatí. Sbírejte body a pak si za ně vyberte dárky dle libosti. Většinou ty, co se jinak nedají prodat. Všelijaké kombinace slev a bodíků, kdo se v tom ještě dokáže orientovat? A těch klubových karet! Vyplňte nějaký dotazník, rozlučte se s anonymitou adresy, mailu či telefonu, a při každém nákupu se na získanou kartu něco přičte. Manželka jich má plnou peněženku. Sama se přiznala, že u některých vůbec netuší, co za výhody skýtají, ale přesto je poctivě předkládá u pokladny s každým nákupem. Členskou kartu dnes už má každý obchod. Snad kromě stánkařů s buřty a té pohřební služby.

Různě dlouhé záruky jsou také přimíchávány do marketingového guláše, aby byl lépe stravitelný. Padesát let na plastová okna! Kdo proboha může vědět, že tak dlouho vydrží, vždyť před padesáti lety byl jediný plast na trhu v podobě lžiček z NDR, a jak fungovaly, víme z filmu Pelíšky. Někdy neuplatníte ani tu zákonnou, dvouletou záruku, když si včas neokopírujete účtenku vytištěnou na termopapíru.

Existuje ale bonus, který nedokáže zrealizovat žádný marketingový guru ani sebevětší prodejní řetězec. Dát nám prachobyčejných 144 minut života navíc, 10% jednoho dne (u větších nákupů více). Kdo to dokáže? Bylo by to ovšem krásné. Mohli bychom tyto minuty navíc strávit třeba v supermarketu.

Zpět