Meze omezenosti

15.04.2006 12:00

Naše generace dospěla do stádia, kdy vyčerpává nejen hmotné, ale i nehmotné zásoby naší planety. Dochází nám jak uhlí, ropa, pitná voda, tak i nápady a náměty. Tedy alespoň v šoubyznysu. Průmysl zábavy spotřebovává příběhy rychleji, než je lidé stačí prožívat. Snad každý román už byl zfilmován, ta nejznámější klasická témata byla „rimejkována“ hned několikrát.

Populární muzika pracuje s ještě skromnějšími možnostmi. Melodie hitu musí být relativně jednoduchá, zapamatovatelná.  Vezmeme-li v úvahu omezenou škálu tónů, vyjde nám, že dříve či později budou všechny varianty vyčerpány. Ostatně není málo případů, kdy si skladatelé melodie vědomě i nevědomě kradou. Nevím, zda to OSA (Ochranný svaz autorský) oficiálně uznává, ale osa mezi inspirací cizí skladbou a aspirací na zločin je prý osm tónů. Prostě ne každý ohraný song je nahraný legálně.

Řešením by možná bylo uložit všechny hudební motivy populárních písní do jedné světové centrální databáze. Všem skladatelům by umožnila ověřit, zda náhodou to, co složili, již nenapsal někdo jiný. A poměrně jednoduchý program by pak mohl plagiátorskou skladbu rovnou „ořezat“ na povolených osm tónů. Zbytek by vygeneroval ze souboru podobných a hlavně autorskými právy dosud nezatížených melodií. Nového autora by v dalším kroku zaregistroval a pochopitelně zinkasoval. Zbývá jen vymyslet název, zaevidovat webovou adresu a naplnit databázi světového populárně hudebního korpusu. Jisté nebezpečí pro skladatele tu ale číhá. Časem by totiž z procesu výroby hitů popmusic mohli být tak nějak vynecháni.

Zpět