Mluvte s navigací

18.06.2013 01:08

Pořídil jsem si navigaci do auta. Nejlepší způsob, jak ověřit, že nebude člověka balamutit a svádět na scestí, je nasadit ji na známé trase. Tím se stalo, že naši dávno vyježděnou cestu na severní Moravu vyplnil hovor nejen babičky, manželky a dcer, ale i Zuzany. Tak se jmenuje jeden z volitelných hlasů v menu nastavení. Babi se ptala, zda by to zařízení mluvilo pořád česky, i kdybychom přejeli hranice. Osazenstvu vozidla patřícího do generace Y to bylo k smíchu. Mě sice taky, ale nedal jsem nic najevo. Naopak mě napadlo, že by bylo docela vtipné navigaci po překročení hranic nenápadně přepnout na příslušný cizí jazyk, aby děvčatům zmrzl úsměv. Škoda, že ta moje neumí třeba brněnský "hantec" nebo slezské "po našemu".

Volitelné navigační jazyky mě přivedly na myšlenku, jestli by se člověk na dlouhých cestách nemohl s navigací učit cizím řečem. Ovšem takto nabyté jazykové znalosti by byly poněkud monotématické. Na druhou stranu nutno přiznat, že Zuzana do hovorů vstupovala celkem věcně, vezmeme-li v úvahu, jak krátce je v rodině. Zde pár ukázek:

Babička: Já vůbec nevím, koho volit.
Zuzana: Držte se vpravo.

Babička: Socani asi budou chtít vyhrát.
Zuzana: Blíží se sjezd.

Manželka ke mně: Vzal jsi dost peněz?
Zuzana: Přepočítávám.

Manželka: Jsem celá přesezená.
Zuzana: Obraťte se.

Jedna dcera druhé (aby babička neslyšela): Ten Richard byl pěkně sjetý.
Zuzana: Až to bude možné, sjeďte.

Manželka: Zapomněla jsem doma mobil. Jsem v háji.
Zuzana: Jste v cíli.

Jen v jednom ohledu mi Zuzana přijde drzá. Pípá, když jedu trochu rychleji, než je povoleno. Manželka sice také občas pípne, ale buď jí zakryji výhled na ciferník, nebo zneužiji její neznalost pravidel tvrzením, že v daném místě je vyšší rychlost povolena. Jak ošálit Zuzanu, jsem ještě nezjistil. Na dálnici Zuzana mluvit přestala. Byla zticha tak dlouho, až jsem se jí chtěl zeptat, jestli se neurazila. Na dlouhých rovných magistrálách navigaci přepnu na hlas mužský. Pak mi nebude připadat divné, že nic neříká.

Zpět