Na nás nemají

20.11.2005 12:00

Hrát šachy s počítačem může už jen velmistr. A i ten vítězí s odřenýma ušima. Před lety Garry Kasparov stroj zvaný Deep Blue porazil. Nedávno s počítačem X3D remizoval a jak sám přiznal, je otázkou krátkého času, kdy bude stroj neporazitelný. Trochu mě z toho mrazí. Zajisté, v jiných oblastech nás lidi technika předhonila už dávno. Nikomu asi nevadí, že nepředběhne automobil a že se sotva může postavit lokomotivě v přetahování lanem. Když nějaký borec rozhýbe stojící kamion, vnímáme to jako silácký výkon a atrakci, rozhodně ne jako souboj člověka s technikou. Pořád jsme totiž vnitřně nad věcí, vždyť proti nám stojí jen hromada nemyslícího, tupého železa.

Počítače ale začaly lézt do zelí, o němž jsme byli přesvědčeni, že je určeno výhradně nám. Mnohokrát jsem slyšel známé úsloví, že počítač není nic víc než rychlý blbec, který vydá jen to, co do něj bylo vloženo. Některé současné stroje ale mohou hravě dokázat, že ten, který s bídou a pomalu vydá to, co do něj vložili, je na druhé straně displeje.

Stroj, který hraje šachy a vyhrává, koneckonců také sestrojil člověk. Docela dobrá útěcha, ale cítím, že už nemá takovou váhu. Musíme si najít jinou doménu, v níž budeme vládnout. Bude to schopnost orientovat se v chaosu? Rozplést klubko, které jsme předtím sami zašmodrchali? Bude to tvořivost? Ochota a schopnost udělat něco zcela neočekávaného a tudíž neprogramovatelného? Doufám, že nezůstane jen u naší suverenity biologické.

Hrát šachy s počítačem přestane být zajímavé. Turnaje lidských šachistů určitě nezaniknou, doplní je možná souboje počítačů mezi sebou. Šachy jsou jen hra, nesmírně obtížná a složitá, ale přece jen postavená na předem daných pravidlech. Postupy vedoucí k vítězství lze vypočítat. Chování lidí v životě, v obchodě, v politice je nevypočitatelné. Většinou. Prozatím.

Zpět