Našim dětem

09.05.2014 09:05

Ondyno při čekání v šopinksentru, jsem zkoumal zdejší atrakci pro děti, pohyblivé autíčko, do něhož hodíte minci, a ono se vrtí a předstírá jízdu. Dítě nepředstírá nic, kroutí volantem doopravdy, což je hlavní půvab dětství. Mě ale zajímal dizajn toho vozítka. Proč je tak zběsile strakaté a kýčovité? Když se člověku od dětství předkládá nevkus s tím, aby se mu to líbilo, kdy, v jakém okamžiku se to v něm přepne a on začne odlišovat věci vkusné od hnusných? Jsou jiná měřítka u dětí a dospělých? Asi na to existují odborné studie, které praví, že dítě potřebuje hodně barevné, roztomiloučké věci, jako třeba domečky pro bárbíny, celý ten odporně růžový koncept.

Vědci tvrdí, že miminka upřednostňují nebo odmítají určité barvy. Milují červenou, fialovou, oranžovou a v pozdějším věku i modrou. Nejsou zrovna nadšená ze žluté a zelené barvy, a vůči hnědé a šedé mají dokonce averzi. Do jakého věku? Zděsil jsem se, protože mé dnes dospělé dcery coby batolata měly dětskou postýlku tmavě hnědou, aby celkově ladila s nábytkem v pokoji. Jedna dcera z postele pořád vylézala a druhá stahovala povlečení i prostěradlo, vše vyhazovala ven a spala pak na holé matraci. Teď už vím proč. Zdalipak jsme je nevhodně zvolenou barvou lože nepoznamenali na celý život?

Mít vnoučata, měl bych - navzdory vědeckým důkazům - stejně problém sehnat nějakou vkusnou hračku, která by se mi líbila. Zajdu do muzea hraček a vidím, že tady žádné divoké barvy nevidím. Nenajdete tu ani neznámé tvory s obrovitými hlavami a vykulenýma očima, ale jen zmenšené modely reálných věcí. Dřevěná nebo plyšová domácí zvířátka byla co do barev i proporcí shodná s jejich živými předlohami. Byly snad tehdejší děti ochuzeny, zbrzděny ve vývoji, když neměly na hraní strakaté a abstraktní nesmysly?

Často vše začíná animovaným filmem z Holyvúdu, jehož postavičky, ba i kulisy, se pak plastově rozběhnou do hračkářských obchodů po celém světě. Na to se nabalí různé další promoušny, a když se toho chytnou i sociální sítě, může to dojít tak daleko, že pak na ulicích potkáváte postpubertální slečny zmalované a oblečené jak roztomilá kočička Kitty. Není-li sklon ke kýči dědičný, pak z toho logicky plyne, že problém bude na straně rodičů, kteří dětem ty bárbíny kupují. Od určitého věku dítěte pak jako akcelerátor funguje sociální prostředí. Neboť: co si počnout s řvoucím potomkem, který se domáhá nějakého eklhaftu v hračkářství, protože ho mají už všichni ve školce či škole? A protože rodičů se sklonem ke kýči a nevkusu je většina, vzniká začarovaný kruh. Všemocná ruka trhu to ještě podpoří, protože kde je odbyt, tam ceny klesají. A nekupte to, když hračka je tak krásně strakatá a ještě mnohem levnější než ty dizajnové snobárny.

Zpět