Návod k použití rohlíku

25.12.2014 20:14

Chápu, že nevypadá zrovna dobře, když si na zásnubní večeři v luxusní restauraci dáte nějaký alergen, a v minutě opuchnete tak, že ten snubní prstýnek ani nevidíte, natož abyste ho navlékla. Na druhou stranu, když už jste se dožila okamžiku zásnub, tak patrně dobře víte, co jíst můžete a co nikoliv. Nové nařízení seslané  nám z únijních výšin a vylepšené českými zákonodárci pečuje o naše bezpečí v oblasti stravování. V restauracích už alergici nemusí tápat, postupně i ostatní konzumenti budou předem přesně vědět, z čeho se skládá katův šleh, a co udělá s jejich zažíváním, mikroflórou a třeba i psychikou. Výběr pokrmu se poněkud protáhne, protože bude nutné se prokousat řadou vysvětlivek, odkazů a tabulek. Navrhuji proto rovnou vytvořit jednoduché a přehledné menu s jednoznačnou identifikací alergenů, např.:

- Směs čerstvých alergenů č.2 a č.14 podáváme s rozpečeným alergenem č.1.
- Grilovaný alergen č.4 s pikantní alergenovou pastou (10, 11).
- Ke steakům doporučujeme smažený alergen č.3.
- K vínu nabízíme 100 g praženého alergenu č.8.

Každý alergik si snadno zapamatuje svoje číslo (1-14) a jídelníčkem propluje bez zdržování sebe i obsluhy.

Pokusil jsem se vymyslet totální alergenovou bombu, kterou by teroristé šířili mezi rozežranými nepřáteli, jimž zhýralost oslabila imunitu. Téměř se mi podařilo nacpat do jídla všech čtrnáct smrtících složek: Smažené pšeničné placky plněné rybím masem s hořčicovou omáčkou a celerovým pyré sypaným praženými sezamovými semínky, čili 1 + 3 + 4 + 5 + 7 + 9 + 10 + 11. Přidáme-li předkrm z korýšů, měkkýšů a bobů, máme to skoro v suchu.

Ale opusťme gastroteroristy, EU nás před nimi určitě ochrání. Třeba tím, že další povinné informace na obalech, lístcích a příbalových letácích budou následovat. Jen tabulky výživových parametrů zaberou spoustu místa. Také bude potřeba přidat varování před dalšími druhy nebezpečí, které na chudáčka civilizací degenerovaného člověka číhají. Na banánech brzy najdeme v několika jazycích důrazné upozornění, že slupky se neodhazují na zem, kde mohou způsobit pád váš nebo někoho jiného. Předpis praví, že tato varování nesmí být vyvedena písmem menším než 8 mm. Nesmíme zapomenout ani na hrozící újmy psychické. Tradiční český utopenec se už neobejde bez vysvětlivky, že se rozhodně nejedná o jakoukoliv část těla utonulého, byť ji někdy připomíná.

Už se těším, až půjdu do pekárny pro svůj oblíbený croissant, jenž se ovšem z důvodů ochrany evropských regionálních značek bude jmenovat "kynutý vrstvený rohlík". Nápis tento bude spolu s dalšími vysvětlivkami, upozorněními a výklady zabírat polovinu regálu. Prodavač mi do sáčku k rohlíkům přidá brožuru, kde najdu popis všeho, co je nezbytné vědět, než do croissantu kousnu. Pokud bych croissant - nedej bože - chtěl namočit do kávy, musím si nejprve nalistovat stránky 38-43, kde jsou vysvětleny alternativní způsoby konzumace a jejich úskalí. Možná ale zasáhne digitálno a ušetří papír. Rohlík bude vybaven čárovým kódem nebo zapečeným čipem a návod k použití rohlíku se mi objeví na displeji chytrého mobilu, sotva že pečivo vytáhnu ze sáčku. Haj hou.

Zpět