(Ne)chtěl bych být billboardem

20.10.2012 14:14

Michal Tučný zpívá ve svém hitu, že by chtěl být medvídkem a z výkladní skříně koukat se ven. Kde jsou ty časy, kdy na nás medvídci koukali jen z výloh obchodů. Skříně výkladní zmutovaly a jako trifidi na tlustých nohách zaplavily ulice, náměstí a nároží, pole i lesy. Tedy hlavně tam, kde je na ně vidět; v hluboké šumavské rokli na ně (zatím) nenarazíme. Složité konstrukce a tuny kovu ční jen proto, aby nesly reklamní plochu. Na její velikosti samozřejmě záleží, a to velice. Tak například standardní euro billboard měří 510 x 240 cm. Takovou velikost míval, vlastně dodnes má, dětský pokojík v panelákovém bytě 3+1. Rozměru bigboardu (960 x 360 cm) už nedosahuje žádný z běžných pokojů. No a do plochy megaboardu (12 x 6 m nebo 24 x 8 m) by se vešel celý byt, ne-li dva.

Reklamní prostor jest většinou primitivně polepován potištěnými papírovými pásy nebo samolepící fólií. Inovace ale nespí, některé boardy jsou nasvícené, abychom si je užili i v noci, jiné poskládávají ze svislých pásků víc obrazů najednou. Zatímní vrchol vývoje se plně elektronizoval, takže umožňuje cokoli rozhýbat, animovat. Už jen zvuk chybí. Celá tato obrovitost existuje jen proto, aby nám něco sdělila. Proč si dává takovou práci, když v dnešní době se cokoliv dá jednodušeji a levněji sdělit jinak? Důvod je jediný. Billboard nelze vypnout ani ignorovat. Leták ve schránce zahodíte, spamové maily smažete nepřečtené, v rozhlase a televizi si vyberete jen stanice bez reklam, ale obrovské barevné hmotě neuhnete. A tak se na nás ze všech stran řítí nejen obrazy medvídků, ale též jogurtů, pracích prášků, dámských vložek a pánských holicích strojků. Nejčastěji se vrhají na řidiče, protože tito, chtějí-li si zachovat život a nepošramocené plechy, nemohou uhýbat pohledem a musí čučet před sebe. Na magistrále za Nuselským mostem museli snížit rychlost na padesátku, aby lidé stihli přečíst všechny ty úžasné a neodolatelné nabídky. Protože se čím dál tím víc lidí dopravuje letadly, brzy někoho napadne na nejfrekventovanějších trasách aerolinek rozmístit vzducholodě nesoucí reklamní megaplachty.

Co s tím? Vyhrát milióny, nasmlouvat si všechny plochy a nechat na ně nalepit obrazy přesně toho, co zakrývají. Opticky by tedy vlastně billboardy zmizely. Člověk by ale musel hlídat proměny ročních období, čímž by mu rostly náklady. Ale fungovat by to mohlo. Na tuto myšlenku mě přivedla vzpomínka na léta vojenská. Jako absík bez vycházek jsem se po večerech nudil a tajně jsem přemalovával reprodukci Grusova obrazu v kanceláři velitele roty. Původně podzimní krajinu s domem jsem na jaře vylepšil o svěží travičku, stromy se zazelenaly. Na podzim se tam i urodilo nějaké jablko. Pak listí opadalo a přišel sníh. Vlastně to pořadí bylo trochu posunuté, protože na vojnu se chodilo v září. Poručík, velitel roty, si nikdy ničeho nevšiml. A nevšímavost je to, co by billboardy jistojistě zabilo.

Zpět