Několik opravných poznámek k dějinám telefonního seznamu

25.02.2015 02:25

V letošním roce má Mediatel vydat poslední tištěné Zlaté stránky. V souvislosti s touto historickou událostí by bylo vhodné si připomenout vznik telefonního seznamu a současně uvést na pravou míru některé skutečnosti a dosud nesprávně interpretovaná fakta.

Všeobecně se traduje, že když si Alexander Graham Bell v roce 1876 nechal patentovat telefonní přístroj, měl už dva zmeškané hovory od Járy Cimrmana. Méně se už zkoumá, odkud se náš génius dozvěděl, na jaké číslo má volat. Dějiny uvádí, že první telefonní seznam na světě by vydán až 21.2.1878, nicméně připustíme-li, že seznam teoreticky může mít i jen jednu položku, vznikl tento v c. k. Rakousko - Uhersku, když si Jára Cimrman  poznamenal, že má zavolat Bellovi na dnes už neznámé, byť logicky odvoditelné číslo. Můžeme též předpokládat, že Cimrman se svým smyslem pro přesnost připsal do soupisu držitelů telefonního aparátu i sám sebe, čímž nám poskytl zcela nevyvratitelný důkaz, protože soupis již zahrnoval položky dvě. Experimentální archeologie dospěla k těmto možným podobám prvního telefonního seznamu v dějinách lidstva:

Cimrmanův telefonní seznam

případně:

Cimrmanův telefonní seznam

Když ani napodruhé Bell hovor nepřijal, poznamenal si Cimrman na seznam něco ve smyslu "Ježíši, ten je hloupý", konkrétně "je hloupej, džízs". Když se pak tento unikátní seznam i s poznámkou dostal řízením osudu do Ameriky, byla Cimrmanova noticka naštěstí chybně* interpretována, takže se Graham Bell neurazil, ba naopak. Vznikl název světově nejznámější značky telefonních katalogů "jelou pejdžis", potažmo Yellow Pages.

Telefonie se v Čechách rozšířila velmi rychle i v porovnání s Amerikou. Například v roce 1878 začala fungovat první ústředna ve městě New Haven ve státě Connecticut a seznam účastníků obsahoval 50 jmen. V zimě 1882 (jen 4 roky po Americe!) bylo v Praze již 98 telefonních stanic. Srovnáme-li toto tempo například s prvním barevným televizním přenosem (USA: 1951, Československo: 1973), nelze najít jiné vysvětlení, než že se o rychlý rozvoj analogové telefonní technologie v Čechách musel zasloužit Jára Cimrman.

* viz: pozitivní účinky chyb

Zpět