Není co hlásit

10.07.2004 12:00

Tak mě napadá, že mě nic nenapadá. Ostatně, někdy je lepší, když se nic neděje. V této souvislosti se mi přece jen něco vybavuje. Vzpomínám si na jeden formulář Českých drah (některé instituce dokáží stvořit neuvěřitelné množství formulářů), který byl nazván "Není co hlásit". Nevím přesně, kdo ho vyplňuje, je-li vůbec možno zde hovořit o vyplňování, ani komu se odevzdává. Půvabný je už sám fakt, že takový úřední dokument existuje. Zajímavá by asi byla analýza jeho cesty informačními systémy drah, způsobů jeho vyhodnocování a evidence. Možná, že Hlavní správa ČD zaměstnává filosofa typu Gorgiáse z Leonty, který byrokratizuje jeho tvrzení "Nic není. Je-li přece něco, člověk to nemůže poznat, i kdyby to mohl poznat, nemohl by to sdělit atd."

Napadají mě názvy dalších formulářů: Poslušně hlásím, že není co hlásit. Během mé služby se nic nestalo. Na západní frontě klid. Nic nového pod sluncem (resp. pro akademickou sféru latinská verze). Kde nic není, ani X nebere (za X dosaďte jméno instituce či jiného subjektu).  Představuji si, jak by podobné informace šířily sdělovací prostředky. Rád bych jednou (alespoň  v okurkové sezóně) zažil televizní zprávy, v nichž by hlasatel v 19.15 oznámil, že se za uplynulých 24 hodin nic nestalo. Přesněji nestalo se nic, co redaktoři považují za zajímavé a zaznamenáníhodné. Nikoho nezabili. Nikde nic neshořelo a i další živly daly pokoj. Z poslanců se na dva měsíce stali normální občané. Žádná aféra neotřásla světem politiky a ekonomiky, zloději a defraudanti odjeli na prázdniny. Zákeřné choroby zůstaly za keřem. Podniky nekrachovaly, burza se obešla bez výkyvů. Všichni řidiči dodržovali pravidla a chodci jim v tom nebránili.

Možná, že by pak po létech negativních zpráv a katastrofických informací zbyl čas na to sdělit veřejnosti, že děti se vrátily z výletů. Že slunce vyšlo jako jindy a v hospodách a obchodech měli, co mají mít. Že manželé se hádali v mezích normálu a že převažovaly rodiny, kde se měli rádi. Že vlaky jely na čas a policie z nedostatku jiné činnosti vodila stařenky přes ulice a radila turistům.

Pravda, takové zprávy nekoupí žádná světová agentura. Takové zprávy jsou k nezaplacení.

 


 

Zpět