Nuda na metě

15.05.2014 05:15

Holyvúdským filmům lze sotva uniknout, pokud nejste zapřisáhlý odpíratel veškerého digitálna a vizuálna a nežijete v lůnu přírody jen se stádem koz, nebo tak nějak. Ve zmíněných filmových výtvorech se pak se železnou pravidelností objevují nezbytné scény tvořící součást amerického stylu života, které vás buď baví, nebo je naopak musíte přetrpět, chcete-li se v ději posunout dál. Pro mě oním nutným zlem jsou baseballové zápasy, jež se bohužel vyskytují napříč všemi žánry americké kinematografie.

Protože baseball je v USA posvátnější než panenka Marie, nikdy by mě nenapadlo, že se nějaký americký spisovatel odváží o něm napsat, že je to jedna velká nuda a neustálé čekání na něco. Mě laikovi to vždycky taky tak připadalo, ale pořád jsem si říkal, že až konečně jednou pochopím podstatu a pravidla této hry, že rázem ocením její krásu a v zázračném prozření se mi dosud neskonale nudné úkony vyjeví coby úžasně napínavá zábava. Ne že bych se nesnažil do principů hry proniknout. Naposledy teď, když to píšu. Vygúglil jsem si pravidla a asi třikrát je začal číst. No, zkrátím to. Prostě nic. Kdyby mě někdo, na němž mi záleží, pozval na bejzbólový zápas, musel bych toho člověka periferním zrakem bedlivě sledovat a jásat či naopak být smutný a naštvaný podle toho, jak by reagoval on.

A kterýže americký spisovatel to byl? John Irving v Modlitbě za Owena Meanyho konkrétně napsal: "Baseball je podle mého názoru hrozně nudná hra a poslední rok v Malé lize je jenom předehra k velké nudě, kterou si ještě většina Američanů s baseballem užije. Kanaďané, bohužel, baseball hrají a obdivují taky. Je to hra, kde se pořád na něco čeká; je to hra neustále sílícího očekávání čím dál méně zajímavých okamžiků. Hráči v Malé lize aspoň hrají rychleji než dospělí – zaplať Pámbu! My jsme se nikdy nevyžívali v odplivování a drbání se v podpaží a v rozkroku, což patří k nejtypičtějším známkám nervozity dospělých hráčů. Ale i tak se musí mezi jednotlivými odpaly čekat, čeká se na chytače a rozhodčího, než po každém odpalu prohlédne míč – pak se čeká na chytače, než zvolna dokluše ke střední metě poradit nadhazovači, jak má házet, čeká se na trenéra, než se doštrachá na hřiště a tam (s nadhazovačem i chytačem) na místě posoudí všechny šance příštího odpalu."

Jedině v bejzbólu může balón odpálený úplně mimo hřiště rovnou do diváků, z nichž jednoho zabije (viz Modlitba za Owena Meanyho), být dle pravidel ten správný houmran. V tenise by se vám vysmáli. A jedna kontrolní otázka na závěr: Co je tuplovaná nuda? Sledovat baseball v Brně.

Zpět