Obrácený hruškový koláč s malinami

23.09.2012 12:00

Známý kulinářský vtip praví, že existují tři tajemství francouzské kuchyně: máslo, máslo a máslo. Tady ho postačí na dortovou formu o průměru 26 centimetrů dekagramů 12 čili 120 gramů. Jak patrno, u pečených sladkostí se prostě člověk číslům, vážení a měření nevyhne. Máslo, které dělá francouzskou kuchyni, se rozpustí. Mělo by to samozřejmě být máslo, kde je vyšší obsah mléčného tuku, s různými máslovými náhražkami sice taky lze péct cukroví, koláče či bábovky, ale Obrácený hruškový koláč s malinamipak už se z labužnické Francie přesouváme někam jinam. Pak ještě bude potřeba kus másla na důkladné vymazání formy. Hrušky, ani moc měkké, ale také ne ty, jež jsme jako kluci sbírali u silnice a spolehlivě jimi prostřelili i dvojitou skleněnou výplň okna, postačí dvě větší. Oloupeme, zbavíme jádřince a rozdělíme každou na úhledné osminky. Tak vida, i zlomky se při vaření uplatní. Přesátých 7 deka hladké mouky smíchám s práškem do pečiva. To je takový typizovaný sáček, kolik této bohužel nezbytné chemie tam je, ale opravdu nevím. Dvě vejce šlehám s 15 deka krupicového cukru do pěny,  pracná ale důležitá fáze.

Princip obrácených koláčů vymyslel patrně nějaký technicky či vědecky založený člověk a měl by za to být blahořečen. Nezatížen tradičními postupy si uvědomil, že kladení těžšího ovoce do těsta řidší konzistence zákonitě povede k tomu, že se těžší kusy propadnou dolů. Jednoduchým trikem z kategorie nápadů Kolumbova vejce či Gordického uzle dosáhl efektu, že ovoce ač těžší, ocitne se na svrchní, prezentační části pokrmu. Vraťme se k popisu prací. Nakrájené hrušky se poskládají do estetického vějíře, střed a jiné části dle výtvarného zaměření kuchaře se vyplní čerstvými malinami. Do vajec s cukrem se vmíchá mouka, přidá špetka soli a nakonec rozpuštěné máslo. Vznikne krásně vláčná hmota, která čeká jen na to, až se rovnoměrně rozprostře na hrušky s malinami.

Průšvih, máte už vyhřátou troubu na 180 stupňů? To je potřeba udělat už na začátku. A pak koláč péct asi 40 minut. Po vychladnutí překlopit. Zbyly-li maliny, lze jimi přizdobit. Bez mezinárodní soustavy jednotek SI bychom tentokrát asi neuspěli. Pak že kuchaři nepotřebují vzdělání. Jedním z mnoha efektů tohoto koláče je to, že relativně suchý okraj, jindy opomíjený, je díky máslu sám o sobě požitkem.

Zpět