Okapčováno

21.05.2012 19:54

Kapča není jen české příjmení objevující se hlavně na Fýdecko-Místecku, ale i počeštěná zkratka CAPTCHA, s kterou se stále častěji setkáváme na různých internetových stránkách. CAPTCHA znamená „completely automated process to tell computers and humans apart“, říká se jí také „Turingův test“. Jde o to, že počítač, s nímž komunikujeme, se chce ujistit, že to, co sedí na druhé straně a chrlí dotazy a požadavky, je lidská bytost a nikoli nějaký automat. Člověku dotazy a požadavky dovoleny jsou, alébrž jich nestihne posílat tolik, aby to dotyčný stroj nějak otrávilo. A tak je otravován člověk. Kvůli několika potenciálním spamerům a hackerům jsme všichni obtěžováni různě zkroucenými písmeny, rozostřenými obrázky, prostě kapčami. Mě tedy aspoň jejich stále větší a větší záludnost znervózňuje a úlohy, jež mi klade, někdy nedokážu rozluštit. Mezitím ale šikovní chlapci vymýšlejí strojové analyzátory na ošálení kapč. Nebo si ve východních zemích najímají levné pracovní síly, které za pár centů hlavolamy opisují. A tak počítače na obou stranách barikád mezi sebou bojují, jeden předhazuje složité nástrahy a druhý si najímá laciného člověka, aby za něj prolézal minové pole. 

Tvůrci kapčoidní ochrany také nelení a stále vyvíjejí novější a novější metody zabezpečení. Třeba jednou vytvoří kapču pohybovou. Např.: zapněte webkameru, vstaňte a udělejte tři dřepy. Otočte rychle třikrát středovým kolečkem myši. Zapněte webkameru a vyplázněte do ní jazyk. Nebo aspoň: kmitejte myší tak, jak by to počítač sám nedokázal. Ale nic nového pod sluncem. Kdysi jsem zažil něco obdobného u svého auta. Měl jsem prokázat, že nejsem zloděj ale právoplatný majitel. Když jsem vozidlo zavřel dálkovým ovladačem a pak omylem otevřel klíčem, tak nastal poprask. Peugeot to nesnášel, notnou chvíli ječel a celý se zablokoval. Uvést ho do normálního stavu šlo jedině tak, že jsem otevřel okno u řidiče, dal klíč do startéru a nechat zapnutou elektriku asi 15 minut. Kombinace otevřeného okna s klíčem v zapalování byly klíčové. Když mi to technik z autorizovaného servisu vysvětloval, měl jsem zprvu dojem, že si ze mě utahuje. Tak jsem se pro jistotu zeptal, zda ještě nemusím říct nějaké francouzské zaklínadlo a třikrát se uklonit k západu, ale prý stačilo to okno. Autoři této automobilové kapčy vycházeli z toho, že zloděj nebude sedět v ukradeném voze a koukat se čtvrt hodiny z otevřeného okénka.

Francouzští projektanti od Peugeota neznali české padouchy. Tvůrci ochrany internetových stránek neznají zase vynalézavost hackerů nebo láci indických opisovačů kapčy. Jen mi trochu připadá, že se tady na jedné straně mrhá lidskou inteligencí a na druhé člověčí prací. A počítače z toho mají kapču, tedy spíš prču.

Zpět