Outfit nebo fitout?

29.08.2013 08:29

Některým sdělením, která mi přistanou na stole, či spíše v elektronické poště, přestávám rozumět. Jsou sice psána česky a ani nerozvíjí teorii kvarků či jiných mě vzdálených témat, ale po přečtení se míra mojí entropie ani nehne.  "...z důvodu budování nových fit-outů si vás dovoluji informovat o omezení provozu výtahů. Property manager, Divize Facility." Zpráva je patrně určena běžné populaci bez speciálního vzdělání, což mě ovšem deprimuje o to víc. Zde jsem aspoň zaznamenal, že nepojede výtah. Podobných zpráv mě míjí spousta, většinou a naštěstí v nich zachytím nějaké slovo, díky němuž vím, že se tím nemusím zabývat: "Fashion week - poradíme vám ohledně párty outfitu a makeupu."

Zatím v českých větách sem tam vyskočí nějaký fitout nebo outfit, jemuž nerozumím. Obávám se, že není daleko doba, kdy v celé nesrozumitelné větě bude sem tam jedno české slovo. Všem je zřejmé, že bez angličtiny je člověk ztracen, vlastně aut, lúzr. Prošel jsem pasáž pražského nákupního centra a koukal na nápisy ve výlohách a nad obchody. Skoro všechno je anglicky, i ty záchodky. Příště už raději vólknu šopink sentrem a hodím luk na šopy, abych byl in.

Existují však stále okamžiky, kdy všichni svorně odhazujeme poangličtělé výrazy i celý njúspík a zapomínáme na "kúl" a "in" slova. Jsou to známé adrenalinové situace za volantem: "Kam čumíš, krávo jedna blbá?", či jiné podobně vypjaté chvíle. Zde ještě bujaře zaznívají šťavnatá a jinde zapomenutá téměř už staročeská slova, jako třeba dlabané necky, štoudev, tykev. Zde ještě mluvíme tak, jak v nás mateřtina zapustila nejhlubší kořeny, a i městský člověk se rozpomene na všelikou hospodářskou havěť, kterou vídal v dětství u babičky na dvorku. Příliš nás to nešlechtí, ale kdo ví, zda se sem čeština jako do bezpečí rezervace nakonec neuchýlí.

Zpět