Paella s brouky

27.07.2014 12:00

paella s mořskými plody Žádný strach, nebudete muset vyrazit do terénu sbírat hmyz. Jedná se o jednu z mnoha variant španělského národního jídla s mořskými plody. Moje choť jim ovšem říká brouci. Základem je tedy směs loupaných krevet, chobotniček, slávek a kousků rybího masa. Dá se sehnat docela kvalitní mražená, lepší by pochopitelně byla chlazená. K tomu jsem přikoupil pro každého pět velkých krevet. Byly již ovařené, ale se všemi děsivými tělesnými součástmi, které manželce evokují onu lezoucí havěť. Ale nejsou krásná ta jejich očička jak trnky?

Šalotku, česnek orestuji na olivovém oleji a přesunu do velké pánve, kde se paella bude připravovat. V pánvi pak restuji směs rozmražených a osušených mořských plodů, přitom v druhé – hlavní – pánvi trochu opékám rýži carnaroli, respektive jinou malou kulatou vhodnou na paellu či italské rizoto. Rýže se neoplachuje. Lehce opečené frutti di mare přidám k rýži a podliji bílým vínem. Osolím, přidám sladkou červenou papriku a šafrán. Bez něj není paella paellou. Pravý šafrán se pozná tak, že je ho opravdu málo za hodně peněz. Stačí však jen několik snítek, která pokrm dokonale obarví a provoní. Přisypu několik rajčat oloupaných a nakájených na kostičky. Podliji kuřecím vývarem tak, aby vše bylo potopené, ale těšně. Postup je podobný italskému rizotu, paella by se však neměla moc míchat a měla by se dusit přikrytá poklicí.

V mezičase si na oleji opeču ty velké krevety. Pokud mi nevyjde načasování, mohu krevety zabalit do alobalu. Dojdou a podrží si teplo. Pak už jen navrším šafránovou rýži s mořskými plody na hlubší talíř a navrch poskládám krevety. Nezapomeňte, že brouky budou hosti pitvat rukama, tak by měli mít možnost někam odkládat odpad. Taky se hodí ubrousek a miska s citrónovou vodu.

Zpět