Paštika z králíka a sekaná taky z králíka

25.05.2014 12:00

„Mladý králík“ bylo napsáno na balíku, jenž ležel v mrazáku víc jak rok. Takže to mládí by mohlo být s úspěchem zpochybněno. Netroufám si maso po tak dlouhé hibernaci upravovat jinak než mletím a pečením. Rozpůlím králíka a dále pracuji s každou polovinou jinak, i když podobně.
Sekaná sekaná z králíka
Zadní králičí odpreparuji od kostí, co se nepodaří, přesunu do procesu paštikového. Maso umelu spolu cibulí a anglickou slaninou. Nasypu tam hodně bylinek, citrónový tymián a provensálskou směs bylinek, která kromě tymiánu zahrnuje i rozmarýn, estragon, majoránku a levandulové květy. Osolím a opepřím a uhnětu s trochou strouhanky. Pro efekt si připravím mladou úzkou karotku, která se akorát vejde do podlouhlé bíle papriky. Vytvořím bochánek do jehož středu jsem instaloval tu paprikomrkev. Peču asi hodinu v pekáči s trochou oleje, nejprve přikryté alobalem. Jako přílohu volím vděčné šťouchané brambory a k nim osvědčenou švestkovou omáčku. Tj. tak, že povidla rozředím portským vínem. Ani nevařím, chci, aby zůstalo trochu alkoholu, jen prohřeji a promíchám.


Paštika
Přední část králíka dám vařit s kořením. Naházím tam celý pepř, bobkový list, hřebíček, nové koření a jalovec. Vařím, dokud maso nezměkne, pak odstavím a nechám vychladnout. Vývar nepoužiji, ale dal by se. Pozor, koření vyjmu - hřebíček a jalovec se krásně rozvařili, umelu je pak s masem. Vařené králičí přední semelu dvakrát s cibulí a zbytkem anglické slaniny. Přidám dvě vejce, sůl, pepř a sladkou smetanu. Je-li hmota, které kuchaří říkají odborně fáš, moc řídká, přisypu trochu strouhanky. Na závěr přidám mandle sekané na lupínky. Do formy vymazané sádlem hezky fáš nahrnu a urovnám. Přikryji alobalem a peču na 150 stupňů ve vodní lázni asi hodinu a čtvrt.králičí paštika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět