Placebo na talíři

20.12.2012 20:12

Výrobci potravin, kuchaři a především marketingoví experti vědí už dávno, že nerozhoduje to, co jíme, ale co si myslíme, že jíme. Placebo efekt může fungovat nejen ve zdravotnictví, ale i v gastronomii a zejména pak v potravinářském průmyslu.

Některé potravinářské produkty se dokonce inspirovaly homeopatií, podle níž je účinnost (zde chuť) zaručena tím víc, čím méně obsahuje účinné látky, tak jednu molekulu na tunu hmoty. Ideálně, když zmizí i ta poslední molekula a zůstane po ní jen takzvaný otisk. Takže taková lískooříšková tyčinka bude nejchutnější, když jeden lískový oříšek rozdělíte na kamión tyčinek. Kam se hrabe Popelka, která spotřebovala hned tři. Placebální efekt pak podpoří "oříškový" název a barevně vyvedené lískáče na obalu. Rozředit něco tak, až se dostaneme na molekuly počitatelné na prstech jedné ruky, není ovšem žádná legrace, nýbrž složitý a nákladný proces, soudě podle cen homeopatických léků. V případě homeopatických potravin by asi nebylo nutné tak absolutně ředit, postačí, když se dostanete třeba pod 0,01% ingredience, která dává pokrmu jméno.

Je-li jídlo tvořeno ze dvou základních složek, musí se ředitel rozhodnout, která z nich bude ředěna, ředit obě by nešlo. Platí pravidlo, že se ředí vždy ta součást, která a) je dražší, b) není hned vidět (ideálně a i b). Například: projektujeme-li produkt špekové knedlíky, evidentně budeme snižovat počet molekul slaniny či uzeného masa. Při ředění knedlíkové hmoty by to jednak nedrželo pohromadě, též by vzniklo něco těžko identifikovatelného. Ale masitou výplň knedlíku lze dělit téměř až k výsledné nule.

Dále do kategorie placebálních potravin patří ty, kde není už ani molekula, ba ani otisk látky, podle níž se jmenují. Zde si marketing pod hrozbou soudních žalob pomáhá mezinárodně srozumitelnou částicí "á la". Takže salát á la krab obsahuje něco, co má připomínat kraba, ale zároveň je deklarováno, že krab to určitě nebude, leda omylem. Nabízí se srovnání s tzv. cover verzemi známých hitů. Stejnou melodii hraje nějaké hudební těleso z Balkánu, stejná slova zpívá balkánský frontmen nebo frontwúmen, ale ke světoznámé kapele to má dál, než rozemletá makrela k tomu krabu. Placebo podpořené reklamou ale funguje skvěle. Ukusuji hnědou sójovou hmotu a představuji si, jak do kakaové hmoty kyprá selka vmíchává čerstvou smetanu od krav z alpských svahů. Nicméně cover jídlo možná zachrání lidstvo před vyhladověním. V Indonésii prý už vyrobili umělou rýži z kukuřice. Vypadá i chutná téměř jako rýže skutečná, ale syntetizuje se to nějak z levnější kukuřice. Nebylo by jednodušší jíst rovnou kukuřici?

Přiznám se, že jsem sám placebální efekt použil u svých dcer. Při představě, že budou jíst zvěřinu, obzvlášť něco tak odporného jako je kanec, se jim nedělalo dobře. Když jsem onehdy dostal krásnou kančí kýtu, nebylo zase valně mě při představě, že pro dcery budu muset vařit alternativní jídlo. I naservíroval jsem jim vhodně okořeněného kance s tím, že jde o výborné hovězí. Snědly to s chutí. "Á la" jsem nepoužil, ale osoby blízké mě snad žalovat nebudou.

Zpět