Po přečtení zmizte

01.02.2013 01:02

Žil jsem v přesvědčení, že papírová, vytištěná a svázaná či slepená kniha jest jednou z mála stálých a neměnných věcí na tomto tryskem se měnícím světě. Ale už nedávné zjištění, že se dá předělat její obsah skoro k nepoznání, mě zviklalo. Dorazila mě informace, že jedno argentinské vydavatelství nabízí knihy tištěné speciálním inkoustem, který po dvou měsících zcela zmizí. Smyslem je prý přimět čtenáře, aby dočetli knihy v relativně krátké době od jejich zakoupení. Otevřou-li obal, začne běžet lhůta šedesát dnů. Po jejím vypršení nebude na stránkách k přečtení už ani jediné slovo. Tato originální edice se v překladu jmenuje "Kniha, která nemůže počkat" a jedná se o reedici řady "Budoucnost není naše".

Inu, proč ne. Možné už je opravdu asi všechno. Vlastně před řadou let jsem popisoval, jak v Nizozemsku šéfredaktor Hans Bossmann vydává deník beze zpráv. Jediné, co v novinách bylo vytištěno, byla titulní hlavička. Zbývajících 16 stran zelo prázdnotou. Sobotní příloha jakbysmet. Deník byl (nebo možná stále je) určen všem, kdo se cítí unaveni přívalem informací.

Argentinský vydavatel se asi inspiroval českým dětským seriálem o chobotničkách. Ty, jestli se nepletu, četly knihy tak, že písmo jim pod modrými a zelenými chapadélky rovnou mizelo. Nebo spíš v Argentině mají pokladní doklady na stejném termopapíře jako u nás. Doklady mají dokládat, že jsme zboží koupili a kdy, a to pro případ reklamace. Abychom ale obchodníky moc neotravovali, písmena na dokladu zcela vyblednou dřív, než uplyne zákonný nárok na reklamaci. Mizející text v knihách navozuje řadu otázek a spekulací. Lze předpokládat, že cena takové knihy bude nižší než klasické. I když kdo ví, zda technologie dočasného inkoustu není nákladnější než ofsetový či jiný běžný tisk. Co pak taková kniha dělá v domácí knihovně? Plní už jen dekorační úlohu, za předpokladu, že nezanikne taky nápis na jejím hřbetu? Ostatně, v řadě domácností plní tuto a jedině tuto roli často i knihy čitelné trvale. Ve veřejné knihovně se tento typ jednorázových publikací asi sotva ujme.

Kniha jako konzerva. Po otevření se musí spotřebovat do několika dnů. Domnívám se, že zavřená kniha (zavakuovaná?) si písmenka, slova a věty udrží déle. Do knih nelze v knihkupectvích nakukovat, protože by se odstartoval časový odpočet. A pokud nakouknete, musíte si ji už vzít. Nakousnutý rohlík v samoobsluze taky musíte zaplatit. V Česku, které je národem stěžovatelů, to vyvolá reklamace typu: "Písmo vyšumělo dřív než za šedesát dní." "Poslední stránky už bledly tak, že se nedaly přečíst a nevím, jak to dopadlo." "Půjčil jsem knihu babičce a ta mi ji omlátila o hlavu, že si utahuji ze starého člověka." Třeba jde o nový ekologický trend. Tedy za předpokladu, že by se do vyzmizíkované knihy dalo znovu něco natisknout, čímž by se ušetřila spousta papíru. Menším problémem by byl nejspíš fakt, že nová kniha musí mít stejný rozsah jako ta předchozí. Případně si do prázdných listů můžete napsat knihu vlastní. Kdyby se vydávání knih na jedno použití masově rozšířilo, nastal by paradox zániku literárních děl, aniž by zmizely jejich nosiče, obaly. Vylepšený Koniáš a Hitler.

Možná se časem místo toho, že člověk knihu přečetl, bude říkat, že ji vyčetl. Až do mrtě.

Zpět