Pobytí s bity

15.02.2004 12:00

Sedím ve svém bytě a hynu na úbitě. To jest nemoc, kdy nemáte dost správných bitů. Kolik by se jich vešlo do mého bytu, aby jich byl dostatek?  Kolik se vlastně vejde do průměrného bytu bitů?

Předpokládejme, že průměrný byt v České republice se rozkládá na závratné ploše 60 m2 se stropem vysokým 2,60 m. To jest 156 m3. Zapomeňme na velkokapacitní vymoženosti, jakými jsou DVD nebo blue-ray disky, a vezměme jako normu médium CD-ROM (CD-R) s úložnou kapacitou cca 650 MB. Kolik CD-ROMů se tedy vejde do průměrného bytu? Řekl bych, že odhadem tak 928.000 kusů. Počítám přitom, že budou v plastové krabičce, aby se neošoupaly. Byt bude potom sice samý bit, bez možnosti vašeho pobytu, čili pobytem tu budou jenom bity (tzv. pobit), ale vytvoříte archiv pro řádově 650 miliónů MB. Kolik je to bitů si račte spočítat sami. Já bych řekl, že hodně. I když vlastně, co je to bit ? Skoro nic. Za byt dáte klidně milión a víc, ale za bit? Jenom kolik jich spotřebujete, abyste digitalizovali např. přihlouplý obrázek Mickey Mouse! Na druhé straně, abyste ve Sportce vyhráli Jeníkův hrnec (Jackpot) s deseti či více milióny na zakoupení několika bytů, potřebujete znát jenom 48 bitů. Nebo aby vás někdo mohl zabít, stačí mu k tomu jenom jeden bit, tj. rozhodnutí, zda zmáčknout spoušť: ano-ne (odtud slovo „zabit“).

Kolik bitů spotřebují všechna sdělení obsažená v knížkách v bytu by se asi také dalo spočítat. Kolik bitů by ale spotřeboval převod do elektronické podoby všech obrazů a obrázků, pohlednic a dopisů shromažďovaných doma? Jaké kapacitní nároky by měla digitalizace pohledů z okna nebo stínu způsobeného dopadem měsíčního svitu do dětské postýlky nebo do sklenice vína na stole? Kolik MB by pohltila virtuální realita, aby zachytila a zprostředkovala zvuky, obrazy a vůně nepřetržitě se prolínající každou domácností? Obávám se, že 650 miliónů MB by na to nestačilo.

Náš byt je přeplněn bity, aniž nás nutí přebývat jinde. Nejsou to ty nejlepší bity?

Zpět